PARÍŽ. Francúzske orgány zadržali v nedeľu tri aktivistky ukrajinskej feministickej skupiny Femen po tom, ako narušili priebeh spomienkových podujatí v Paríži pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

 

Prešla ako fotografka 

Podľa zverejnených vyjadrení sa trojica žien počas podujatí za účasti desiatok svetových lídrov dopustila "sexuálneho prejavu". Nemenovaný predstaviteľ francúzskeho súdnictva uviedol, že aktivistky umiestnili do vyšetrovacej väzby, pričom nechcel komentovať špekulácie, podľa ktorých sa najmenej jednej z nich podarilo prejsť za bezpečnostné zátarasy vďaka predstieraniu, že je fotografka.

Samotná AP predtým uviedla, že počas dopoludňajšieho prejazdu kolóny amerického prezidenta Donalda Trumpa po parížskej triede Avenue des Champs-Élysées sa priblížila k vozidlám žena s obnaženým poprsím, pokrikujúca slogan "Falošný mierotvorca". Ďalšia žena údajne takisto prekonala bezpečnostný kordón, nedostala sa však až ku kolóne.

Skupina Femen sa k incidentu prihlásila prostredníctvom siete Twitter. Líderka Inna Ševčenková podľa agentúry DPA napísala na margo tohto protestu, že "znovunastoľovať svetový mier s tými, ktorí sú zodpovední za pretrvávajúcu agresiu, je obzvlášť pokrytecké".

 

 

Nebola vraj ohrozená bezpečnosť

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner, ktorého citovala televízna stanica BFM, poznamenal, že uvedená narušiteľka nebola ozbrojená a bezpečnosť daného podujatia nebola "žiadnym spôsobom ohrozená".

Ešte v piatok Castaner avizoval v súvislosti s víkendovými ceremóniami v Paríži a na ďalších miestach vo Francúzsku nasadenie takmer 10.000 príslušníkov bezpečnostných síl. Medzi účastníkmi týchto podujatí pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny bolo približne 70 svetových lídrov vrátane slovenského prezidenta Andreja Kisku.

Hnutie Femen spoluzaložili v roku 2008 Oxana Šačková, Alexandra Ševčenková a Hanna Hucolová. Táto feministická skupina, ktorá nie je zaregistrovaná, si získala medzinárodnú pozornosť tým, že jej členky v Kyjeve a ďalších európskych hlavných mestách demonštrovali s odhalenými prsiami.