BRATISLAVA. Za prvý polrok tohto roka stúpol počet pracovných ponúk na portáli Profesia.sk medziročne o vyše pätinu – inzerovaných bolo vyše 126-tisíc pracovných ponúk. Počet uchádzačov o prácu naopak klesol a to hlavne v niektorých oblastiach.

„Zatiaľ čo pred rokom sa na priemernú pracovnú ponuku na portáli Profesia.sk prihlásilo približne 20 uchádzačov, v tomto roku to bolo už iba 15 uchádzačov,“ hovorí PR manažérka Profesia.sk Katarína Klembalová. V žiadaných odboroch je tento pokles ešte výraznejší, dodáva. Podobne je to podľa nej aj v okolitých krajinách.


 

Miera evidovanej nezamestnanosti v prvej polovici tohto roka poklesla pod 10 percent, v júni sa držala na úrovni 9,45 percenta. Aj napriek klesajúcej nezamestnanosti však zostáva množstvo dlhodobo nezamestnaných ľudí stále na pracovnom trhu neuplatniteľných.

„Štruktúra dlhodobo nezamestnaných momentálne nepokrýva potreby pracovného trhu, kde zamestnávateľ musí vynaložiť oveľa vyššie výdavky na opätovnú rekvalifikáciu zamestnanca, ako by minul na jeho mzdu,“ vysvetľuje výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová. Problémom je podľa nej aj legislatívne nastavenie u nás – v ktorom firmy nevidia návratnosť svojej investície. S dlhodobo nezamestnanými si totiž spájajú stratu pracovných návykov a motivácie.

 


 

Najviac pracovných príležitostí pribudlo podľa Profesia.sk v Trenčianskom kraji – nárast bol až 50-percentný. Žilinský kraj si polepšil o dve pätiny, Banskobystrický a Trnavský kraj o vyše 38 percent. Najviac pracovných miest pribudlo v regióne Bratislavy – počet pracovných ponúk tu presiahol 56 tisíc.

Najväčší dopyt bol po ľuďoch do služieb – takmer tri štvrtiny ponúk. Nasledoval cestovný ruch a výroba.

 

 

Prečítajte si aj Zarábame menej ako naši kolegovia. Vyberáme si aj menej platené profesie