Špecializovaný fakturačný program býva v základnom variante dostupný aj zadarmo. Výhody programov na faktúry oproti Excelu nájdete v článku.

Faktúry vyzerajú profesionálnejšie

V iDoklade a ďalších programoch na faktúry si z prednastavených šablón zvolíte tú, ktorá sa najlepšie hodí vášmu podnikaniu. Nastavíte si farby a podľa potreby doplníte logo, podpis alebo odtlačok pečiatky. Faktúra tak pôsobí reprezentatívne a prehľadne. Niektoré fakturačné programy umožňujú pridať aj QR kód, ktorý klientovi urýchli platbu.

Doklady a prehľady na jednom mieste

Vďaka fakturačnému programu nemusíte doklady triediť v priečinkoch v počítači, ani ich sťahovať z e-mailu. Mnoho fakturačných programov beží v cloude, takže máte všetky vystavené doklady dostupné na jednom mieste a odkiaľkoľvek. Fakturačná aplikácia vám vytvorí aj grafy príjmov a výdavkov, takže kvôli nim nemusíte riešiť samostatné tabuľky ani nastavovať makrá.

Faktúry spĺňajú legislatívne požiadavky

Ak napríklad vediete účtovníctvo, musia vaše faktúry spĺňať prísnejšie pravidlá než u podnikateľov, ktorí dania paušálne. Fakturačný software za vás dohliadne, či ste uviedli všetky údaje predpísané zákonom. Poradí si aj s faktúrami platiteľov DPH – skontroluje sadzby dane, číselné rady a ďalšie údaje, ktoré predpisuje zákon o DPH.

Zjednoduší spoluprácu s účtovníčkou

V prípade, že máte externú účtovníčku, dáte jej prístup do fakturačného programu a ona si sama stiahne vaše doklady na zaúčtovanie. Prípadne fakturačný program napojíte na jej účtovný program. V oboch prípadoch sa vyhnete zbytočným schôdzkam a fyzickému odovzdávaniu dokladov.

Faktúry vystavíte rýchlejšie

V dobrej fakturačnej aplikácii vystavíte faktúru pomocou pár kliknutí. Väčšinu údajov na faktúre totiž systém vyplní za vás, napríklad údaje o odberateľovi stiahne z registra firiem alebo adresára vašich klientov. V programe si môžete vytvoriť aj cenník, vďaka ktorému nevypĺňate na faktúrach cenu ručne, ale iba vyberiete položky zo zoznamu. Jednoducho sa tak vyhnete chybám a preklepom.

 

Tip: Keď prechádzate zo šablóny v Exceli, vyskúšajte fakturačný program iDoklad. Je intuitívny, faktúru v ňom vystavíte do minúty, a ak nemáte viac ako 5 klientov, máte ho dostupný zadarmo a bez časového obmedzenia.