Mirko mal 14 rokov a Norika tiež. Rozdiel medzi nimi je zásadný. Mirko sa dožil iba 14 rokov a Norika má ešte šancu zabojovať so závislosťou od drog. Kým na Mirkovu závislosť rodičia neprišli pre pracovnú vyťaženosť, Norikini mali šťastie v nešťastí.

Mirko zomrel jedno letné popoludnie sám doma. Vo svojej posteli, kde ho večer našli rodičia po návrate z práce. Norikiným rodičom dcéru priviezli domov policajti, aj keď im povedala, že bude spať u kamarátky.

V oboch rodinách sa zrútil svet. Jedna prišla o milovaného syna, druhá má doma milovanú dcéru, ktorá už celý život bude abstinovať od drog. Rodičia obom deťom dôverovali a napriek tomu, že mali isté pochybnosti verili, že deti by im na ich otázky ohľadom užívania drog nikdy neklamali.

Oba prípady sa udiali počas letných prázdnin. Keď sú už deti veľké na to, aby ich musel doma strážiť dospelí, ale malé na to, aby sa vedeli drogám ubrániť. A vôbec nemusí ísť o deti zo sociálne slabších rodín.

 

Foto - Pixabay

 

Aj v dobrých rodinách

„Drogy dnes berú aj deti úspešných a dobre situovaných rodičov. Často ľudia, ktorí žijú zdravo a majú morálne hodnoty sú zdesení ak zistia, že ich dieťa berie drogy a netolerujú to. Vyššia tolerancia je v umeleckých kruhoch, aj medzi umelcami sú však veľmi striktní rodičia, ktorí drogy úplne odmietajú,“ hovorí o dlhoročných skúsenostiach rešpektovaný odborník, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.

Dnešné 21. storočie je o starostiach a zhone. Domáce testy sú obrovským pomocníkom hlavne pre rodičov, ktorí pre pracovné povinnosti a snahu uživiť rodinu, nedostanú toľko možností na kontrolu svojich detí, akoby potrebovali. Rýchlo dostupný domáci test im však veľmi môže pomôcť. Po teste na graviditu, hladiny cukru v krvi, krvnú skupinu, krvácanie do stolice, prítomnosť zápalu v organizme, či ženský test na infekciu chlamýdiami, majú doma rodičia možnosť odhaliť aj to, či ich dieťa užíva drogy.

„Ak rodičia doma nájdu bongo, fľašu, sušenú marihuanu či dokonca injekčnú striekačku, to je už priamy dôkaz. Ťažšie je zistiť to v počiatočnom období, keď dieťa zatiaľ berie drogy iba mimo domu. Varovnými signálmi by mali byť neskoré príchody domov, čudné správanie dieťaťa, hoci alkohol z neho nie je cítiť. Možnosťou je test na prítomnosť drogy v moči, ktorý je voľne dostupný v novinových stánkoch na celom Slovensku,“ upozorňuje Ľubomír Okruhlica, ktorý domáce testy na prítomnosť najčastejších drog v moči víta. Podľa neho si vďaka nim rodičia môžu predbežne overiť, ako na tom ich dieťa je.

Výsledok môže rodičov aj rýchlo zbaviť neopodstatnených obáv. Mladí ľudia sú dnes vystavení väčšej psychickej záťaži ako v minulosti a mnohí hľadajú únik z reality, s ktorou sa nevedia vyrovnať. Rodičia sa o tom, že ich dieťa je drogovo závislé, môžu dozvedieť až príliš neskoro. Závislosť je pritom choroba ako každá iná .Čím skôr ju liečite, tým je väčšia šanca na úspech.

 

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.

 

Za dieťa nesie zodpovednosť rodič

„Rodič je právne zodpovedný za dieťa a ono má rešpektovať jeho príkaz. Teda aj to, ak ho požiada o domáci test na drogy. Ak rodič dieťaťu povie, že pôjde na vyšetrenie alebo ho chce otestovať, malo by poslúchnuť. Rodič má totiž právo svojho neplnoletého syna či dcéru k tomu donútiť.

Pri otrave marihuanou rovnako ako pri otrave alkoholom zdravotná poisťovňa lekárske ošetrenie neprepláca, musí ho uhradiť rodič dieťaťa. Aj odmietnutie testu je signálom, že dieťa môže mať problémy s drogami. A, samozrejme, ak sa uňho prejavujú ďalšie zmeny v správaní či v návykoch, ktoré trvajú dlhšie než dva či tri týždne,“ upozorňuje Ľubomír Okruhlica s tým, že už prvým signálom je celková zmena správania dieťaťa.

Najčastejší dôvod, prečo rodičia po testoch siahajú, totiž väčšinou býva práve ten, že si takúto zmenu všimli. Dieťa sa zhorší v prospechu, stretáva sa s kamarátmi, o ktorých sa vie, že ich vylúčili zo školy a dlho do večera s nimi vysedáva. Nechá šport, či opustí svoje záľuby. Ak rodičia zároveň zaznamenajú pozitívny výsledok testu na drogy, určite majú s dieťaťom vyhľadať odbornú pomoc.

Výsledok domáceho testu odpovie na otázky už po piatich minútach. Test skúma aj hladiny kontrolných látok v moči, čo bráni falšovaniu alebo zmene vzorky. Dtest (First Sign) je spoľahlivý, no poskytuje len predbežný výsledok, tak ako pri iných domácich testoch, preto, ak sú výsledky pozitívne, požiadajte lekára o profesionálne posúdenie. Výsledok testu môžu totiž skresliť aj niektoré lieky či potraviny. Dtest (First Sign) je dostupný v predajniach s tlačou GG Tabak. Riaditeľ centra pre drogovo závislých v Bratislave upozorňuje aj na fakt, ak dieťa po pozitívnom teste tvrdí, že to vyskúšalo iba raz.

„Tomu sa dá veriť alebo aj nie. Rozhodne by som na to nestaval. Ak sa však pozitívny výsledok testu zopakuje alebo trvajú zmeny v správaní, určite treba ísť k odborníkom,“ upozorňuje.

 

Foto - Pixabay

 

Varovné príznaky užívania drog

Marihuana: zápach dymu vo vlasoch, na šatách, začervenané očné spojivky, smiech bez

príčiny, nápadné správanie, zvýšená chuť do jedla

Opioidy: bledá pokožka, opuch tváre, svrbenie nosa, zúžené zrenice, únava a ospalosť, nízka

aktivita, stopy po vpichoch na tele

Stimulanciá (napr. extáza, kokaín, amfetamíny) : zvýšená aktivita, nervozita, dráždivosť

a sklony k rýchlej agresívnej reakcii, suché ústa, pery a nos a s tým súvisiace časté oblizovanie pier, rozšírené zrenice, chudnutie, stopy po vpichoch

Barbituráty, psychofarmaká: zmeny nálady, porucha koordinácie pohybov, vysoká či naopak veľmi nízka aktivita, agresívne správanie

 

Domáce testovanie na prítomnosť drog v moči na tínedžerov môže pôsobiť preventívne, preto ho riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí víta.

„Dôležité je vedomie, že môže byť otestovaný. Ak odchádza na diskotéku alebo ide na noc s kamarátmi na chatu a vopred vie, že ho po návrate rodičia otestujú, je to silný ochranný moment. Toto vedomie tínedžerov často zastaví, pretože ešte nie sú závislí,“ vysvetľuje jeden spôsob prevencie Okruhlica.

 

Domáci test na užívanie drog – Dtest (FirstSign)

Toxikologické testy slúžia na odhalenie prítomnosti drogy v organizme a môžu sa robiť z krvi, z moču alebo zo slín. No kým ešte donedávna o ne musel človek požiadať u lekára, dnes už existuje aj domáci test . Použitie testu je veľmi jednoduché. Odoberte vzorku moču do suchej, čistej nádoby a ponorenie sacej špičky prúžkov do vzorky moču na 5 sekúnd. Ak sa kontrolná oblasť NEZAFARBÍ – linka sa NEOBJAVÍ, test je na drogu POZITÍVNY.

 

Foto - Pixabay

 

Domáce testovanie – medicína budúcnosti?

Domáce testy sú schopné výrazne zjednodušiť život a prinášajú rýchlu odpoveď na rozdiel od návštevy lekára. Telesné tekutiny, krv, moč, sliny, pot, či dokonca ušný maz, dokážu prezradiť veľa o našom zdravotnom stave už doma. Napríklad vzorka moču ukáže, čo človek jedol a kde žije, čo je viac ako vzorka DNA.

Riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave kladie domáce testy na drogy na úroveň testerov na alkohol.

„Pôsobia preventívne a zvyšujú istotu rodičov, že urobili naozaj všetko, čo mohli, aby ich dieťa drogy neužívalo. Interpretácia výsledkov domáceho testovania je zložitá. Preto musia byť rodičia ostražití, všímať si aj iné prejavy, zmeny na dieťati, lebo testy sú len jedným i keď mnohokrát užitočným prostriedkom. Nie je to jednoduché, ale pomáha to,“ upozorňuje rodičov odborník.

Spoľahlivosť testov je porovnateľná s laboratórnymi metódami, napriek tomu domáce testy by určite nemali nahrádzať pravidelné preventívne prehliadky.

„Testovanie, aj keď je urobené korektne, je iba skríningové. Nie je to stopercentný dôkaz. Rodičia kúpia test, otestujú dieťa a vyjde negatívny výsledok. To však neznamená, že ich syn či dcéra drogu neužili. Mohli užiť napríklad iné látky, ktoré test nezachytil, alebo sa test robí príliš dlho od užitia a droga sa mohla z moču už vylúčiť. Tiež môže byť hladina drogy príliš nízka, aby ju test zachytil. Ak sa však pozitívny či negatívny výsledok testu viackrát zopakuje, pomerne spoľahlivo to signalizuje, že tam problém s drogami je alebo nie je, vysvetlil Ľubomír Okruhlica.

Test môže výrazne pomôcť aj zamestnávateľom tam, kde je zvýšený dôraz na bezpečnosť a zdravotný stav. Fakty o domácom testovaní sú dostupné na web stránke www.dtesty.sk.