Do Poľska cestujem až v prvý sviatočný deň, lebo pred tým to nemá zmysel, aj tak pred Vianocami nikto nemá čas sa so mnou stretávať, povedala mi moja poľská kamarátka z Bratislavy. Má pravdu. Poliaci pred sviatkami všetok čas venujú prípravám na Vianoce. Pamätám sa na povinnosti, aké som mala doma u mojich rodičov. Presný rozvrh, čo ktorý víkend bolo treba urobiť.

Žiadne večierky, stretnutia, párty, ale umývanie okien, tepovanie, pečenie, varenie, nákupy a podobne. Vlastne celý december je v Poľsku podriadený vianočným sviatkom. A preto davy ľudí v uliciach Varšavy a iných miest minulý víkend naznačili, že v Poľsku sa deje niečo výnimočné.

Áno, deje sa. Od jesenných parlamentných volieb, keď sa k moci dostala strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského - dvojčaťa Lecha Kaczynského, bývalého poľského prezidenta, ktorý zahynul pri leteckej katastrofe pri Smolensku pred piatimi rokmi.

Strana získala v parlamente väčšinu a chce meniť takmer všetko. Pokiaľ ide o reformy, dostali od voličov zelenú, ale Kaczynski začal s inými zmenami – v zložení ústavného súdu. A to zvláštnym štýlom – v noci.

Kaczyński, ktorý nemá žiadnu vládnu funkciu, urobil všetko s požehnaním prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý bol kandidátom Kaczyńského strany. Prezident najprv neprijal sľuby ústavných sudcov, ktorých zvolil predchádzajúci parlament. Súčasný parlament teda zvolil nových a ich sľub prijal prezident ihneď, hoci bolo po polnoci.   

Na to však nemal súhlas, ani opozície, ale ani občanov, ktorí v manipuláciách okolo ústavného súdu vidia protiprávne zásahy. Zápletiek okolo tejto témy je viac. A tak politika narušila bežný decembrový život Poliakov.

V sobotu zorganizoval občiansky Výbor na podporu demokracie s podporou opozície pochod a zmobilizoval tisíce ľudí, ktorým sa nepáči štýl novej vlády.  V nedeľu svojich voličov dostal do ulíc zase Jaroslaw Kaczynski, na svoju podporu.

 „Ďakujeme Jaroslawowi Kaczynskému, ktorý svojim správaním spojil opozíciu,“ povedal počas sobotňajšej demonštrácie Ryszard Petru, líder jednej z opozičných strán. A má pravdu, lebo dostať v predvianočnom období do ulíc Varšavy 50-tisíc ľudí sa len tak nepodarí. Budú musieť počkať nedopečené perníčky, či neumyté okna. A kto by nestíhal s nákupom vianočných darčekov, ihneď po víkendových demonštráciách prišla so zaujímavou ponukou istá firma, ktorá vyrába trička s potlačou: Som Poliak najhoršej sorty.

Tieto slová adresoval Jaroslaw Kaczynski tým, ktorí sa v sobotu rozhodli vyjadriť nesúhlas s vládou a prezidentom.

Poľsko čakajú čudné Vianoce.

 

Prečítajte si aj Vianočné večierky vs. mrazivé vzťahy