KODAŇ. Dánska polícia dnes oznámila, že potápači našli časti tela vrátane odrezanej hlavy švédskej novinárky Kim Wallovej, ktorú našli v auguste mŕtvu pri Kodani po tom, ako sa vydala na plavbu ponorkou s dánskym vynálezcom Petrom Madsenom.

Hlavu, nohy a oblečenie Wallovej objavili v piatok v zálive južne od dánskej metropoly, povedal v dnešnom vyjadrení pred novinármi vedúci vyšetrovania prípadu Jens Möller Jensen z kodaňskej polície.

Časti tela boli podľa neho zabalené v plastových vreckách spolu s nožom a ťažkými kusmi kovu, ktoré ich mali udržať na dne. Našli ich neďaleko miesta, kde ešte v auguste objavili trup vtedy nezvestnej ženy. Zubné záznamy potvrdili, že hlava patrila Wallovej, pričom pokračuje pátranie po jej rukách, dodal vyšetrovateľ.

Informácie priniesli agentúry AP a DPA.

Madsen (46), ktorý je vo vyšetrovacej väzbe, naďalej tvrdí, že Wallovú (30) nezabil a zomrela nešťastnou náhodou, keď jej spadol na hlavu poklop ponorky. Na jej trupe však podľa polície bolo celkovo 15 bodných rán, aj keď príčinu smrti zatiaľ oficiálne nestanovili.

Voči vynálezcovi a majiteľovi ponorky už dávnejšie vzniesli predbežné obvinenie zo zabitia a zneuctenia ľudských pozostatkov. Podľa prokuratúry vyšetrovatelia našli v Madsenovom počítači videozábery mučenia a vraždenia žien, pričom ich považujú za pravé.

Wallovú naposledy videli 10. augusta večer, ako nastupuje v Kodani do Madsenovej ponorky, ktorá sa následne potopila, čo podľa vyšetrovateľov mohlo byť dôsledkom úmyselného konania. Telo novinárky v nej nenašli a Madsen spočiatku tvrdil, že pasažierku vysadil na malom ostrove.

Po nezvestnej novinárke pátrali policajti a dobrovoľníci z Dánska i susedného Švédska, na čo po viac ako desiatich dňoch vylovili z mora pri dánskom pobreží jej telesné pozostatky. Podľa polície išlo len o trup, pričom hlava a končatiny boli oddelené úmyselne. Prokurátor uviedol, že Madsen telo pred vyhodením do mora rozrezal a k trupu pripevnil rúru, aby sa potopil na dno.

 

Prečítajte si aj Matka džihádistu dostala desať rokov väzenia