Političiek i kandidátok politických strán sme sa opýtali, ako vnímajú rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej opätovne nekandidovať, či sa v jej dôvodoch samé našli a aký v tom vidia odkaz pre ženy v politike.  

 

Jana Šoková, Modrí-Európske Slovensko

1. Ako vnímate rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej opätovne nekandidovať na post hlavy štátu?

Je mi ľúto, že sa pani prezidentka takto rozhodla. Vnímam, že v dobe, kedy je ťažké prilákať nielen ženy k politickej práci, z nej naopak odchádza pre mnohých jeden spoločenský vzor. Nech je to ale pre nás ostatných záväzok a motivácia pokračovať v snahách o vytvorenie takého politického priestoru, v ktorom sa bude dať politika vykonávať bez osobných urážok, nenávisti a zloby.

2. Našli ste sa v niektorých jej dôvodoch na odchod z politiky?

Nepôsobím v politike na takých pozíciách, aby som mohla povedať, že som sa v jej dôvodoch našla. Poznám to ale z druhej strany. Nie je žiadnym tajomstvom, že môj otec je bývalý dvojnásobný premiér a viem sa ľudsky stotožniť s tým, ako vyčerpávajúce je pre pani prezidentku čeliť tlaku, ktorý je spôsobený útokmi na jej deti a aké náklady to so sebou prináša. Nie je to jednoduché.

3. Aký je to odkaz pre ženy v slovenskej politike?

Zvolenie pani prezidentky do úradu ukázalo, že ako krajina a spoločnosť ženy v politike chceme a sme pripravení ich podporiť. Jej samotné pôsobenie v úrade už silným odkazom pre iné ženy byť môže. Želám si, aby tento odkaz neostal s pachuťou sklamania či rezignácie, ale aby bol skôr motiváciou pre ostatné ženy o to konzistentnejšie, vytrvalejšie a hlasnejšie sa v politickom živote angažovať.

Zora Jaurová, Progresívne Slovensko

FOTO TASR - Pavol Zachar

1. Ako vnímate rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej opätovne nekandidovať na post hlavy štátu?

Ľudsky mi je to naozaj ľúto, pretože som bola pri jej ceste do prezidentského paláca od samého začiatku tejto myšlienky. Myslím si, že príbeh Zuzany Čaputovej je výnimočný a mnohým ľuďom nielen na Slovensku dodal nádej, že politika nemusí byť len nekultúrny, cynický a bezhodnotový boj o moc. Politicky si však myslím, že demokracia a budúcnosť nestojí na jednom človeku a že je úloha nás všetkých túto nádej a férovú súťaž ideí preniesť do každodennej politickej reality.

2. Našli ste sa v niektorých jej dôvodoch na odchod z politiky?

Asi každý človek, ktorý sa snaží svoju prácu robiť poriadne a zodpovedne pozná pocit, keď mu dojdú sily a energia. Bohužiaľ, v prezidentskom úrade si človek nemôže dať pauzu.

3. Aký je to odkaz pre ženy v slovenskej politike?

Odkaz Zuzany Čaputovej pre ženy v politike je dôležitý a pozitívny. Hovorí o tom, že sa to dá, aj keď je to veľmi ťažké. Myslím si, že jediná možnosť, ako dosiahnuť, aby bolo politické prostredie priaznivejšie pre ženy je robiť všetko preto, aby ich bolo v politike viac. A to sa začína pri politických stranách, ich spôsobe fungovania a skladania kandidátok. My v Progresívnom Slovensku sme to vzali vážne a naša kandidátka pre nadchádzajúce voľby bude mať najviac žien v slovenskej politickej histórii. A myslím, že aj v histórii strednej Európy.

Zuzana Dolinková, Hlas-SD

FOTO TASR – Jakub Kotian

1. Ako vnímate rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej opätovne nekandidovať na post hlavy štátu?

V živote každého z nás sú rozhodnutia, na ktoré musíme dozrieť, vyžadujú si na vlastnej koži niečo odžiť a prejsť kus životnej cesty, aby sme sa dokázali rozhodnúť s plnou zodpovednosťou za vlastné kroky. Medzi takéto rozhodnutie nepochybne patrí aj to, že pani prezidentka Zuzana Čaputová nebude v ďalších voľbách kandidovať za hlavu štátu. Prajem jej veľa pozitívnej energie a síl v ďalšom profesionálnom pôsobení i osobnom živote.

2. Našli ste sa v niektorých jej dôvodoch na odchod z politiky?

Zásadné profesné i osobné rozhodnutia vychádzajú z individuálnych dôvodov a potrieb každého človeka. Rozhodnutie pani prezidentky rešpektujem a som presvedčená, že ho nepochybne urobila po zrelej a dôkladnej úvahe.

3. Aký je to odkaz pre ženy v slovenskej politike?

Nemyslím si, že rozhodnutie jednotlivca automaticky znamená odkaz pre iných. Faktom je, že v ideálnom svete je najmenej bolestivé učiť sa z chýb či konania druhých. Mám však za to a chcem veriť, že Slovensko má odborný, ľudský i politický potenciál v tom, aby na čele štátu ešte niekedy v budúcnosti bola žena.

Mária Šofranko, OĽANO

FOTO - TASR/ZVM

1. Ako vnímate rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej opätovne nekandidovať na post hlavy štátu?

Rozhodnutie pani prezidentky Čaputovej ľudsky chápem. Za mňa pani prezidentka počas svojho mandátu ukázala a presvedčila, že ženy majú svoje miesto v politike, a dokonca môžu so cťou a úspešne zastávať dôležité pozície v našej krajine. Ďakujem pani prezidentke za všetko dobré, čo urobila pre Slovensko.

2. Našli ste sa v niektorých jej dôvodoch na odchod z politiky?

Rozumiem jej dôvodom. Čelila mnohým nenávistným útokom a ako sama povedala, chýbajú jej sily na to, aby dokázala potenciálne ďalších šesť rokov vykonávať svoj mandát so stopercentným zanietením. Aj ja sama som na vlastnej koži pocítila, aké je to nepríjemné, keď musíte znášať osobné útoky, vulgarizmy, nepravdy, ktoré sa v dnešnom svete rýchlo šíria a ťažko sa viete proti nim brániť (príkladom bolo napríklad dianie okolo obrannej dohody s USA, keď som si "zaslúžila" aj vlastný billboard v oblasti, odkiaľ pochádzam). Navyše, keď sú do toho zatiahnutí vaši najbližší, vaša rodina, pýtate sa – má to vlastne zmysel?

Potom však prídu dni, akým bol napríklad včerajšok, keď sa mi podarilo v parlamente presadiť zákon o verejne prístupných defibrilátoroch v obciach nad 500 obyvateľov. Toto opatrenie zachráni ročne desiatky ľudských životov. Vtedy si poviem, že hoci je to náročné, áno, moja práca dokáže mať zmysel, dokáže reálne pomôcť, a preto by som rada v nej pokračovala.

3. Aký je to odkaz pre ženy v slovenskej politike?

My ženy máme trochu iné myslenie, nepotrebujeme si niečo dokazovať či merať egá. Môžeme byť tou potrebnou silou na skultivovanie a zjemňovanie čoraz drsnejšej (a tým aj nebezpečnejšej) verejnej diskusie. Zároveň však aj prípad pani prezidentky poukázal na to, že slušní ľudia – a som presvedčená, že je ich stále väčšina, možno mlčiaca – musia vyjsť z komfortnej zóny, musia byť aktívnejší, spojiť sily, aby vplyv a moc nezískali rôzne radikálne, extrémistické či protidemokratické sily, ktoré by ťahali Slovensko preč z civilizovaného sveta. Domnievam sa, že ženy – političky zohrajú dôležitú úlohu v tom, aby Slovensko ostalo pevne ukotvené na hodnotách demokracie, slušnosti a morálky.