VARŠAVA. V nedeľu ráno čakali na základnej škole číslo 70 vo Varšave kameramani, fotografi a novinári. Okolo pol desiatej sa vo dverách telecvične objavila kandidátka na prezidentku Magdalena Ogóreková. Vedomá si svojej krásy zapózovala a čakala, aby si mohli novinári urobiť dobré zábery.

„Aspoň by sme sa mali na koho dívať, keby vyhrala, veď prezident v našej krajine nemá veľa právomocí a reprezentovala by nás pekná žena,“ hovoril Romek z Varšavy. Lenže jediná žena, ktorá kandidovala na post prezidenta, získala viac ako dve percentá hlasov a obsadila tak piatu priečku v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb. Po vyhlásení prvých predbežnýćh výsledkov sa Ogórek večer poďakovala voličom a konštatovala, že Poľsko, podobne ako Amerika, ešte nie je pripravené na ženu prezidentku.

 

 

 

Nemá kandidátka

Podobne to vyzeralo počas celej kampane. Ogóreková pred novinármi skôr pózovala, v jej mene sa často vyjadroval Leszek Miller – šéf Zväzu demokratickej ľavice (SLD), ktorý kandidátku nasadil. „Nemôžem ju voliť, keďže nepoznám jej názory,“ hovorila Beata z okolia Tešína. Podľa nej si Ogórek nevedela vypracovať svoju pozíciu v samotnej strane, a ukázala tak, že by ani štát nedokázala viesť samostatne.

„Priťahovala pozornosť médii, ale nemala im čo ponúknuť. Jej vyjadrenia nič nepriniesli a jeden z televíznych komentátorov porovnal jej spôsob komunikácie s hlasom z navigácie,“ hodnotí pre Ženy v meste Piotr Bajda z Inštitútu politológie Varšavskej univerzity.

 

 

Pekná, perfektná

Od 35-ročnej Ogórek čakali Poliaci viac. Najmladšia kandidátka na post hlavy štátu zaujala nielen výzorom, ale aj vzdelaním. Vyštudovala históriu, je doktorkou humanistických vied, jej špecializácia sú dejiny cirkvi. Skončila vysokú školu European Institute of Public Administration v Maastrichte a postgraduál si urobila na Varšavskej univerzite – téma európska integrácia. Je autorkou niekoľkých kníh, okrem iného o poľských templároch. V jej životopise si môžeme prečítať, že pracovala ako stážistka u prezidenta Aleksandra Kwaśniewského, bola šéfkou kabinetu predchádzajúceho šéfa SLD Grzegorza Napieralského, konzultantkou v Národnej banke a pracovala v štátnej administratíve.

Nič z toho v kampani nevyužila, skôr Poliakov dráždila, ako napríklad Malgorzatu z Varšavy. „Ukazovala sa v krásnych, drahých šatách, ktoré si málokto môže dovoliť,“ hodnotila. Podľa nej Ogórek nevystupovala ako ľavicová kandidátka, ale ako bohatá, rozmaznaná dáma, ktorá má ďaleko k realite.

„Pozrite sa na Kate Middleton, tá sa vie obliecť aj do šiat z reťazcov a podobá sa na obyčajné ženy z Anglicka a preto si ju vážia. Keď sa Ogórek objavila v značkových drahých šatách v lodičkách na niekoľkocentimetrových opätkoch na trhovisku medzi babičkami, ktoré predávajú kôpor, bola úplne mimo poľskej reality,“ dodáva.

 

 

(Ne)ľavicová reprezentantka ľavice

Ogórek nevyzerala ľavicovo, ani tak nehovorila. „Izolovala sa od ľavicových politikov, ani čitateľne nepovedala, či v posledných voľbách hlasovala za túto ľavicovú stranu, a výsledok bol, že za ňu nehlasovali ani všetci voliči ľavice,“ hodnotí Bajda. Je to veľká porážka ľavice, ktorá vo voľbách nebola úspešná už niekoľko rokov. Tretie volebné obdobie po sebe je v opozícii a ľavicový prezident Aleksander Kwaśniewsky opustil prezidentský palác v roku 2005.

Miroslawa z Varšavy má ľavicové názory, ale svoj hlas ľavicovej kandidátke nedala. „Nevyhrá, nemá šance, je mi ľúto premárniť môj hlas, radšej by som bola, keby sa prezidentské voľby skončili po prvom kole a preto som svoj hlas dala prezidentovi Komorowskému,“ vysvetľuje. Nepomohlo to. Poliaci si prezidenta budú voliť v druhom kole volieb 24. mája. V súboji sa stretnú súčasný prezident Bronislaw Komorowski, podporovaný vládnou Občianskou platformou, ktorý získal 32,2 percenta a Andrzej Duda z opozičnej strany Právo a spravodlivosť, ktorý získal 34,8 percent hlasov.

 

 

 

Nevyužila  šancu

Šance Magdalény Ogórekovej na víťazstvo boli malé. Podľa prvých prieskumov verejnej mienky bola na 3. mieste za súčasným prezidentom Bronisławom Komorowskym a Andrzejom Dudom, ale včera ju s 20-percentným výsledkom predbehol Paweł Kukiz, bývalý hudobník a Janusz Korwin – Mikke, europoslanec, ktorého podporilo 4,4 percent Poliakov. „Neviem, či Poľsko nie je pripravené na ženu prezidentku, ale určite nie je pripravené na Magdalenu Ogórek,“ myslí si Bajda. Podľa neho nevyužila svoje tromfy ako mladosť, sviežosť a ženskosť zosmiešnila, keď sa napríklad na verejnosti ukázala v bielych šatách, ktoré sa podobali na nočnú košeľu. „Pomýlila si prezidentskú kampaň s módnou prehliadkou“ dodáva Bajda.

 

 

Ľavica prehrala. Podľa Bajdu je to výsledok vnútorného roztrieštenia na ľavej strane politického spektra. „Môže sa stať, že po najbližších jesenných parlamentných voľbách sa SLD ocitne mimo parlamentu, podobne ako skončila ľavica na Slovensku v roku 2002,“ predpovedá Bajda.

Napriek tomu Ogórek môže z tejto situácie ťažiť. „Z osoby, ktorú skoro nikto nepoznal sa stala populárna žena, hovorili o nej všetky média. Otázkou je to, ako to využije,“ dodáva Bajda.

 

Prečítajte si aj Prvou prezidentkou Poľska chce byť 35-ročná Ogoreková