Konzervatívny úradujúci poľský prezident Andrzej Duda si zabezpečil vedúce postavenie v nedeľných prezidentských voľbách a v druhom kole na budúci mesiac sa stretne s liberálnym primátorom Varšavy Rafalom Trzaskowským ako svojím súperom. V pondelok to ukázali oficiálne výsledky prvého kola volieb, informovala tlačová agentúra AFP.

Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), po spočítaní hlasov z 99 percent volebných miestností získal 43,7 percenta hlasov voličov. Uviedla to štátna volebná komisia.

Trzaskowski sa umiestnil na druhom mieste a dostal 30,3 percenta hlasov. Tento člen strany Občianska platforma (PO) pôjde teda do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 12. júla.

Nezávislý kandidát Rafal Holownia skončil tretí s 13,9 percenta hlasov. Žiaden z ďalších ôsmich prezidentských kandidátov nezískal viac než desať percent.

 


Prezidentské voľby v Poľsku: Favoritom je Duda  

Posledné prieskumy verejnej mienky naznačovali, že súboj medzi Dudom a Trzaskowským v druhom kole volieb bude tesný: súčasný prezident by podľa sondáže vyhral pomerom 47 k 45 percentám.

Časť poľských analytikov upozorňuje, že Trzaskowského slabinou je fakt, že je vnímaný ako kandidát elít veľkých miest, takže bude mať problém prilákať voličov z poľského vidieka, ktorí za svojho kandidáta považujú Dudu.

Iní politológovia upozorňujú na to, že vo vládnej strane PiS, ktorá vo voľbách podporuje Dudu, cítiť nervozitu a obavy z možnej prehry i z ďalšieho vývoja v poľskej politike, ak by voľby vyhral Trzaskowski.

Duda s PiS totiž spolupracoval pri implementácii kontroverzných reforiem súdnictva, ktoré Európska komisia považuje za pokus o obmedzenie nezávislosti súdnictva, a len zriedka vetoval zákony predkladané stranou PiS.

Trzaskowski by ako prezident mohol, naopak, zablokovať takmer akýkoľvek návrh schválený parlamentom kontrolovaným stranou PiS. Prezidentské veto môže dolná komora poľského parlamentu prehlasovať len trojpätinovou väčšinou, ktorú v súčasnosti PiS nemá.