Úzke, bohato zdobené meštianske domy, majú vyvýšené terasy a nádherné zdobené verandy. Pred nimi stoja sklenené umelecké výklady, v ktorých žiaria náhrdelníky, prstene, brošne, ale aj lampy či sochy vo všetkých odtieňoch žltej či koňakovej.

Dláždená ulica Mariacka, ktorá vedie od baziliky sv. Márie po rieku Motława, je najkrajšou ulicou poľského mesta Gdansk. Najkrajšou, ale aj najdrahšou. Je to najprestížnejšia adresa obchodíkov s jantárom.

Ulica Mariacka v Gdansku.  Foto - pinterest

Najdrahší je jantár s hmyzom

“K jantáru mám vzťah od malička, keď som s rodinou počas letných dovoleniek na krásnych širokých plážach Gdaňska, Gdyne a Sopote hľadala úlomky jantáru. Vždy sa mi podarilo niečo nájsť. Najcennejšie boli tie kúsky, v ktorých bolo vidno nejakú mušku,” hovorí Danuta z Varšavy, keď si prezerá výklady s jantárovými šperkami na ulici Mariacka.

Šperky sa tu pohybujú v cenách od desiatok po stovky eur, ale cena za jantár, v ktorom je zaliaty pavúk alebo iný hmyz, má aj dnes závratnú cenu. Ako nám potvrdzuje miestny šperkár Andrzej, predáva sa aj za 50-tisíc eur. Šperky u neho nakupujú mladšie i staršie ženy, ale aj úspešné podnikateľky. "Vravia, že im to pomáha prosit stresu a dodáva energiu," dodáva Andrzej.

Foto - TASR/AP

Jantár je skamenená živica z borovíc a iných ihličnatých stromov, ktoré rástli v severnej Európe asi pred 50 miliónmi rokov. Tento polodrahokam má podľa toho, kde sa ťažil a ako vznikol, obrovskú škálu farieb - približne 250 až 300 odtieňov a nie vždy je jednofarebný. Jedinečná je kombinácia dvoch alebo viacerých farieb a odtieňov.

Jantár a liečivé účinky

“To ma práve na jantári fascinuje, že má ako prírodný kameň toľko rozmanitých odtieňov a farieb od krásnej oranžovej cez žltú, mliečnu k zelenej a niekedy až tmavohnedej. Rada ho nosím, lebo práve tá farebná rozmanitosť z neho robí univerzálny šperk, ktorý sa ku všetkému hodí,” hovorí Danuta, ktorá ho nosí bez ohľadu na to, či má športový alebo elegantný outfit.

Ukazuje mi náramok, ktorý si nedávno kúpila v neďalekých Sopotoch. “Očaril ma, lebo je jednoduchý, ale spája všetky možné farby jantáru. Vždy, keď navštívim poľské baltské pobrežie, donesiem si na pamiatku jantárový šperk. Mám doma už celkom veľkú kolekciu,” smeje sa zberateľka.

Jantár má veľa prívlastkov - svätý kameň, zlato severu, zlato Baltského mora. Baltický jantár je jedným z najstarších a najcennejších drahých kameňov, v oblasti Baltského mora sa nachádza až 90 percent jantáru na svete.

Expozícia v jantárovej dedine v Gdansku.  Foto - autorka 

Odpradávna sa verilo v jeho liečivé účinky. Jantár sa preto odporúča nosiť na tele a nie na šatách. Vďaka negatívnym iónom zmierňuje reumatizmus, zápal a stimuluje nervový systém. “Má blahodárne a ako hovorila moja babička aj liečivé účinky. Keď ma bolí hlava alebo nemám dobrú náladu, zvolím ako doplnok jantárový šperk a hneď sa cítim lepšie,” súhlasí Danuta.

Gdansk - mekka jantáru

Pred 500 rokmi urobili jantárové bane z poľského mesta Gdansk mesto blahobytu. Šperky zo žltého polodrahokamu dovážali na kráľovské dvory v celej Európe. Dnes je Gdansk hlavným mestom poľského jantáru, každý rok v marci je tiež dejiskom jedného z najväčších jantárových veľtrhov v Európe Amberif. “Gdansk je mekka pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, aké sú trendy jantárovej módy,” dodáva Danuta.

Jantárové šperky na ulici v Gdansku.  Foto - autorka

Šperky si v Gdansku môžete nielen kúpiť, ale veľa sa tu dozviete aj o histórii jantáru. V kamennej budove na ulici Dluga, ktorá bola kedysi súčasťou opevnenia stredovekého Gdanska na ulic Dluga nájdete Múzeum jantáru. Je to jedno z najmladších gdanských múzeí, ktoré funguje len od roku 2006. “Každý rok máme viac návštevníkov z Poľska, ale aj zo škandinávskych krajín,” hovorí Ela, ktorá predáva lístky do múzea i najrôznejšie pamiatky, vrátane kúskov jantáru.

Jantárová dedina

V Gdansku si môžete pozrieť aj starovekú jantárovú dedinu, kde vám sprievodca v dobovom kostýme ukáže ako sa jantár spracovával. Dozviete sa tiež, kadiaľ viedla jantárová cesta v rímskom období. Dedina totiž ležala na jazere lagúny, ktorá ju spájala priamo s morom a prepájala tak baltské pobrežie s Rímskou ríšou.

Jantárová dedina.  Foto - autorka

V Poľsku má výroba šperkov veľmi dlhú tradíciu a ponuka jantárových šperkov je naozaj bohatá. “V posledných rokoch sa náš jantár teší čoraz väčšej popularite medzi odberateľmi umeleckej bižutérie a zlatníckeho umenia z celej Európy i medzi zahraničnými umelcami, ktorí ho čoraz častejšie využívajú vo svojich dielach," povedala Monika Szpatowicz, kurátorka výstavy Podoby súčasného poľského šperku, ktorá bola minulý rok v  Poľskom inštitúte v Bratislave.

 

(Obsah vznikol v spolupráci s turistickou regionálnou organizáciou Pomoranský región)