MANILA. Filipíny v pondelok zverejnili zákon, ktorý bude trestať prejavy sexuálneho obťažovania na verejnosti. Informovala o tom v utorok agentúra DPA. Pokuty najmenej 200 dolárov či zatknutie budú hroziť za rozličné prejavy pohlavného obťažovania vo verejných priestoroch, ako napríklad na školách či pracoviskách. 

 

Väzenie i pokuta

Medzi takéto prečiny podľa nového zákona patria popiskovanie na niekoho, obscénne pohľady, urážky namierené voči ženám, homosexuálom a transrodovým osobám či rozprávanie nechutných vtipov, sexuálne poznámky a návrhy. Za exhibicionizmus, stalkerstvo, obchytkávanie alebo obtieranie sa o iných ľudí bude hroziť väzenie do šiestich mesiacov a pokuta najmenej 600 dolárov. 

 

 

Zákon podpísal prezident známy sexizmom

Prezident Rodrigo Duterte, ktorý je známy svojimi sexistickými a mizogýnskymi poznámkami, tento "zákon o bezpečných miestach" podpísal už 17. apríla.

Ako píše DPA, samotný 74-ročný prezident Duterte sa voči mnohým spomínaným prečinom sám previnil. Vo svojich prejavoch totiž nešetrí sexistickými narážkami a často rozpráva i vtipy o znásilneniach. Vlani v auguste napríklad vyhlásil: "Pokiaľ bude veľa pekných žien, bude aj veľa prípadov znásilnenia". Inokedy zase vyhlásil, že vojaci by mali povstalkyniam strieľať do pohlavných orgánov.