Legislatíva upravujúca oblasť potratov sa meniť nebude. Plénum Národnej rady (NR) SR nebude ďalej rokovať o predložených dvoch novelách zákona o umelom prerušení tehotenstva. Jednu predložil koaličný poslanec Martin Čepček (OĽANO), druhú poslanci ĽSNS.

Zastavila ich Cigániková

Ako uviedla feministická organizácia Možnosť voľby, o Čepčekovom návrhu sa ani nehlasovalo.  Zastaviť rokovanie sa podarilo šéfke zdravotníckeho výboru Jane Bittó Cigánikovej. Podľa Denníka N ako spravodajkyňa tohto návrhu predložila procedurálny návrh, aby sa o zákone nerokovalo. Ten síce neprešiel, ale keďže po ňom nikto neprišiel s tým, aby sa o návrhu poslanca rokovalo, na schôdzi skončil. „Ak Národná rada neprijme uznesenie (…) znamená to, že nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona,“ píše sa v rokovacom poriadku.

"Verím, že sme pánom jasne ukázali, že podávať ďalšie návrhy na obmedzovanie interrupcií nemá zmysel," napísala na sociálnej sieti Jana Bittó Cigániková.

Interrupcie sa nezmenia

Plénum v utorok popoludní odmietlo aj ďalšie návrhy z dielne nezaradených poslancov. Návrhy na zmeny potratovej legislatívy hovorili o tom, aby sa umelé prerušenie tehotenstva vykonávalo iba vo vymedzených prípadoch. Napríklad, ak nie je možné inak zachrániť život ženy alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky.

Potraty: Zmeny neprešli

Potraty by sa podľa návrhov mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia, respektíve ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresiahlo 24 týždňov, alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov".