Ostáva už len zopár dní na to, aby ste si premysleli a rozhodli sa, či budúci rok zostanete verný svojej súčasnej zdravotnej poisťovni alebo zvážite prechod k novej. Na ktoré dôležité termíny nesmiete zabudnúť? Ako môžete podať prihlášku? A prečo ľudia najčastejšie menia zdravotnú poisťovňu? Viac sa dočítate v tomto článku.

Dôležité termíny na zmenu poisťovne

Pri zmene poisťovne majte na pamäti dôležité termíny. Ak chcete patriť do novej poisťovne už 1. januára 2024, prihlášku podajte do 30. septembra 2023. Prihláška, ktorá je poslaná neskôr, sa ráta za podanú až 1. januára 2024. Poistencom novej poisťovne sa v takom prípade stanete až od 1. januára 2025. 

Vyplnenú prihlášku schvaľuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou poisťovňou. Poisťovňa potom do 30. novembra 2023 pošle oznámenie o tom, či bola vaša prihláška schválená alebo neschválená. Ak ale pošlete prihlášku, ktorá bude vyplnená bez chýb, jej schválenie prebehne bez problémov. Do konca roka 2023 vám potom bude zaslaný nový preukaz poistenca. 

Čo robiť po zmene poisťovne?

Zmenu poisťovne potrebujete oznámiť svojmu zamestnávateľovi do 8. januára 2024. Pri viacerých zamestnávateľoch máte povinnosť túto zmenu oznámiť každému z nich. A ak po podaní prihlášky zmeníte svojho zamestnávateľa, musíte to tiež oznámiť svojej novej zdravotnej poisťovni do 8. januára.

Čo ak si prepoistenie rozmyslíte?

Po podaní prihlášky máte právo vziať ju do 31. októbra späť, a to bez udania dôvodu. Stačí vám vyplniť tlačivo na späťvzatie prihlášky poistenca, ktoré nájdete na webe poisťovne. To potom doručte elektronicky, osobne alebo poštou do vybranej zdravotnej poisťovne.

Ak pošlete viac prihlášok, ste povinný jednu vziať späť. Toto musíte tiež urobiť písomne, inak budú všetky podané prihlášky neplatné. 

Ilustračné foto - unsplash.com

Prečo chcú najčastejšie ľudia zmeniť poisťovňu?

Dôvody na zmenu zdravotnej poisťovne sú rôzne. Poistenci pri výbere poisťovne hodnotia rôzne benefity, ako napríklad finančný príspevok na zubára a okuliare, vrátenie časti doplatkov za lieky či rôzne iné zľavy. Ľudia prestupujú do novej poisťovne aj z toho dôvodu, že navštevujú špecialistu, ktorý nemá uzavretú zmluvu s ich aktuálnou poisťovňou.

Práve výber novej poisťovne môže poistencom priniesť lepšie výhody. Patria k nim napríklad zľavy na cestovné poistenie, kúpeľné pobyty, biopotraviny, rôzne očkovania nad rámec zákona a pomoc diabetikom. 

Ako môžete podať prihlášku?

Podanie prihlášky na zmenu poisťovne je jednoduché a rýchle. Urobiť to môžete elektronicky, poštou a osobne. 

Nezabúdajte, že ak posielate žiadosť online či poštou, potrebujete k nej pridať aj kópiu svojho občianskeho preukazu či iného identifikačného dokladu. Pri online prihláške môžete doklad odfotiť a priložiť. Elektronickú prihlášku podpíšete prstom alebo digitálnym perom v zariadení s dotykovou obrazovkou. Ak posielate prihlášku poštou, pošlite spolu s ňou aj kópiu dokladu alebo si nechajte podpis na prihláške overiť u notára.

Všetky potrebné informácie si môžete ľahko dohľadať na webových stránkach zdravotných poisťovní.