Imperator Furiosa – Charlize Theron vo filme Mad Max – Zbesilá jazda

 

 

Dej austrálskeho post-apokalyptického akčného filmu režiséra Georga Millera sa odohráva na púštnej pustatine v apokalypsou zničenej Austrálii, kde sa z benzínu a vody stali vzácne komodity. Max (Tom Hardy) a Imperátor Furiosa (Charlize Theron) spoja sily a spolu so skupinou oslobodených žien utekajú pred nebezpečným vodcom kultu menom Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne). Immortan Joe ale nestrpí únik svojho háremu a prenasleduje ich na čele svojej vlastnej armády.

Theron nosí vo filme Mad Max:Zbesilá cesta motorový olej ako make-up a obväzy namiesto blúzky. Hrá bývalú sexuálnu otrokyňu, ktorá sa stane bezcennou, keď jej zistia neplodnosť. Jediné čo má cenu, sú ženy schopné priviesť na svet zdravé potomstvo. „Tento svet je tak otrávený, že je takmer nemožné mať dieťa bez zdravotného postihnutia. A to je to, čo je tak desivé, " hovorí Charlize o svojej roli. „ Prežitie znamená plodenie. To je naša udržateľnosť. Žijeme vo veľmi toxickom svete, kde čísla rakoviny stúpajú a my tomu nevenujeme dostatok pozornosti.“

 

Imperátor Furiosa.

 

To ako režisér filmu George Millera vytiahol do popredia úlohu žien, a to aj na úkor podriadenosti zjavného hlavného hrdinu, mnohých prekvapil, hovorí o filme Charlize Theron. "Pri čítaní scenára som sa cítila šokovaná, ako veľmi moja úloha emocionálne poháňa tento príbeh," hovorí. Jeden americký blogger o filme napísal, že je to "trójsky kôň feminizmu", ktorý tlačí ženskú propagandu pod maskou popcorn filmu.

Theron sa v reakcii na tieto prirovnania usmieva. "George (Miller) len ukázal pravdu, kto sme ako ženy, a to je ešte silnejšie. Ženám sa darí v mnohých veciach. Môžeme byť rovnako tmavé a svetlé ako muži. Sme viac ako len vychovávateľky, viac než len chovateľky, sme rovnako konfliktné. Nie je sa čím chváliť, ale myslím si, že ženy lepšie reprezentujú protikladnosť jin a jang ako muži."

 

Charlize Theron.

 

Mad Max: Zbesilá Cesta je štvrtý film v Mad Max sérii a prvý film, kde hlavnú úlohu nehrá Mel Gibson (vystriedal ho Tom Hardy). Film mal premiéru 14. mája 2015.

 

Ilsa Faust - Rebecca Ferguson vo filme Mission Impossible – Národ grázlov

 

 

Existuje mnoho dôvodov, prečo si pozrieť "Mission: Impossible – Národ grázlov". Jeden dôvod však prevyšuje všetky ostatné. Rebecca Ferguson, švédska herečka, ktorá hrá vo filme špiónku Ilsu Faust. Svoju rolu zobrazuje veľmi reálne, vyvoláva veľa emócií a sympatie, pretože sa cíti ohrozená. Je veľmi húževnatá, tvrdá a bystrejšia ako jej mužskí kolegovia. A aj napriek tomu, že má len 22 rokov pôsobí prekvapivo zrelo a vyrovnane. Ak by niekto mohol v budúcnosti nahradiť v sérii starnúceho Toma Cruisa, mohla by to byť práve ona.

 

Rebecca Ferguson na premiére filmu vo Viedni.

 

 

Meryl Streep – Sufražetka

 

Filmová dráma Sufražetka s Meryl Streep rozpútala vo svete búrlivú diskusiu o feminizme, rovnoprávnosti, ale i o domácom násilí. Film zachytáva historické obdobie začiatku 20. storočia, v ktorom ženy na čele s Emmeline Pankhurstovou bojovali za právo voliť a vo svojom boji za rovnaké práva boli ochotné obetovať v podstate všetko.

Rola vodkyne britských sufražetiek Emmeline Pankhurstovej bola jednoznačnou voľbou pre Meryl Streepová. Herečka je známa tým, že  za rovnoprávnosť žien bojuje nielen na filmovom plátne. V júni napísala list každému členovi americkému Kongresu list, v ktorom žiada o obnovenie dodatku o rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami.

 

 

Pre Streepovú je film sufražetka neobvyklý tým, že sa sústreďuje na sedem žien a jedného muža, čo ostro kontrastuje s väčšinou iných filmov, kde je to naopak. Aj keď sa podľa nej príležitosti pre ženy v zábavnom priemysle zlepšili, film v tomto smere za televíziou zaostáva a rovnako ubudlo filmov režírovaných ženami – zo 4 percen pred pár rokmi na 1 percento dnes. „Je to dané tým, že ženy vo vedúcich funkciách znepokojujú,“ prehlásila Streepová. Verí však, že ak by v štáboch zasadali také ženy ako napríklad držiteľka Nobelovej ceny Malala Júsufzajová, bol by svet lepším miestom.

 

Emília Vášaryová – Eva Nová

 

 

Film Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vášáryovou je príbehom ženy, ktorá by urobila čokoľvek, aby znovu získala priazeň človeka, ktorého v živote ranila najviac – svojho syna. Eva je abstinujúca alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou. Teraz sa chce vrátiť do života, ktorý mala kedysi.

Film je predovšetkým hereckým koncertom Emílie Vašáryovej. O svojej filmovej postave hovorí: "Je to starnúca žena, jej profesia je herečka. Iste to povolanie tam hrá tiež veľkú rolu, ale v prvom rade je to žena, ktorá je sama, snaží sa vstať z dna už niekoľkokrát v živote. Je to obyčajný človek, ktorý má veľký problém.“

 

Emília Vašáryová.

 

Film Eva Nová má už na svojom konte ocenenie filmových kritikov FIPRESCI z prestížneho filmového festivalu v Toronte. 

 

Postava Katniss Everedeen - Jennifer Lawrence vo filme Drozdajka

 

 

Film pritiahol hlavne mladšie ženské publikum, keďže hlavnou hrdinkou celej série je odvážna, 17-ročná Katniss Everdeenová. Tá sa do hier o život prihlási dobrovoľne namiesto svoje mladšej sestry Prim. Samotárka, ktorá výborne narába lukom, v hrách zvíťazí a zachráni aj chlapca z jej rodného dvanásteho kraja Peetu. Stane sa symbolom nádeje pre všetky utláčané kraje a ocitne sa na čele povstania proti Kapitolu.

 

Cate Blanchet a Rooney Mara vo filme Carol

 

 

Dej filmu sa odohráva v New Yorku, v päťdesiatych rokoch 20.storočia. Tereza, mladá zamestnankyňa obchodného domu na Manhattanu, ktorú hrá Rooney Mara sa zoznámi s Carol (Cate Blanchett), distingovanou a príťažlivou zákazníčkou, ktoré prechádza tradičnou krízou nešťastného manželstva. Medzi ženami sa prebudia veľké sympatie, ktoré prerastú do hlbšieho citu.

Podľa denníka Telegraph je Carol nádherné, jemne priekopnícke dielo, ktoré môže byť zároveň tou najsmutnejšou vecou, ktorú ste kedy videli. Je to vynikajúce dielo amerického umenia s atmosférou melanchólie, ktorá lásku chápe ako najrizikovejšiu a zároveň najnutnejšiu životnú skúsenosť.

 

Rooney Mara a Cate Blanchett.

 

Film získal päť nominácií na Zlatý glóbus a je jedným z najväčších adeptov na zisk Oscara. Obe herečky sú nominované v kategórii Najlepšia herečka.  

 

Emily Blunt vo filme Sicario

 

 

V kriminálnom filme Sicario, hrá Emily Blunt hlavnú úlohu idealistickej agentky FBI, ktorá sa pripojí k elitným silám v boji proti pašerákom drog na americko-mexickej hranice. Film sa stal hitom medzi fanúšikmi aj kritikmi. Je to jeden z mála akčných filmov, v ktorom má hlavnú úlohu žena. "Prišla nová vlna akčných rolí žien a publikum to miluje! Vidieť mladé ženy v takejto role, " povedala Emily Blunt denníku The Independent. O svojej roli britská herečka hovorí: "Je to niečo, čo v knihe nevidíte. Aj keď právo vymáha aj veľmi veľa žien, jednoducho sa o nich filmy netočia.“

 

Emily Blunt ako agentka FBI.

 

Počas takmer celého filmu je jedinou ženou na obrazovke. A zároveň najviac uveriteľnou postavou. Jej výkon je podľa recenzie v The Guardian starostlivo vyvážený medzi vzdorom a zraniteľnosťou, medzi fyzičnom a emóciami.

 

Alicia Vikander vo filme Dánske dievča

 

 

 

Ďalší komplikovaný vzťah ženy predstavuje aj film Dánske dievča, ktorý je jedným z najvášnivejších a najneobvyklejších milostných príbehov dvadsiateho storočia.

 

Alicia Vikander a Edward Redmayne.

 

Oscarový režisér Tom Hooper natočil podľa rovnomennej knihy milostný príbeh inšpirovaný skutočným životným osudom dánskej maliarky Gerdy Wegener a jej partnera Einara. Ten zistí, že je ženou v mužskom tele a ako prvý na svete podstúpi operáciu vedúcu k zmene pohlavia.

 

Brie Larson – Izba

 

Kanadsko-írska dráma Izba je voľne inšpirovaná uväznením unesenej Rakúšanky Natasche Kampuschovej.  Mama Joy (Brie Larson) pred svojím päťročným synom Jackom (Jacob Tremblay) tají, že sú uväznení. Izba, kde ich násilím drží starý Nick (Sean Bridgers) je pre chlapca celým svetom a o tom, čo je za štyrmi stenami, má len nejasnú predstavu z televízie. Keď sa im podarí ujsť, vonkajší svet a slobodu vnímajú ako mätúci a nebezpečný. Snímka, ocenená na mnohých festivaloch, netají veľké oscarové ambície.

 

Brie Larsonová.

 

O herečkách, ktoré stvárnili výrazné ženské postavy budeme v budúcom roku určite počuť. Na Zlatý glóbus, ktorý sa považuje za indikátora Oscara sú v hlavnej kategórii za najlepší dramatický film nominované až tri filmy so ženami v hlavnej role – Carol, Mad Max:Zbesilá cesta a Izba.

Najlepšia herečka v dramatickom filme:


Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Izba
Rooney Mara, Carol
Saoirse Ronan, Brooklyn
Alicia Vikander, The Danish Girl

 

V našom zozname sú štyri z piatich nominovaných.

 

Prečítajte si aj Ženy režírovali len sedem percent hollywoodskych filmov