Lucie Myslíková, Brno, máj 2017:

Foto - TASR/AP

 

Šestnásťročná Češka Lucie Myslíková stojí v skautskej rovnošate tvárou v tvár mladému mužovi s vyholenou hlavou a slnečnými okuliarmi. Za niekoľko hodín sa fotografia Vladimíra Čičmanca z prvomájovej demonštrácie v Brne dostala aj do zahraničných médií a zverejnili ju CNN, The Guardian či The New York Times. „Nebála som sa. Keby sa mi niečo stalo, zahojilo by sa to. Ak by som sa rozhodla mlčať, to by sa vo mne nezahojilo,“ povedala podľa MF Dnes Myslíková, ktorá s pravicovým extrémistom diskutovala o štáte, hraniciach a migrantoch. Snažila sa mu vysvetliť, že pokiaľ ide o život, hranice ani štát neexistujú.  Dievča za to obdivovali, niektorí kritizovali, že mala ponožky so symbolom extrémne ľavicového hnutia.

 

Saffiyah Khanová, Birmingham, apríl 2017:

 

 

Ramená mala uvoľnené, ruky vo vreckách a s úsmevom na tvári sa odvážne postavila nahnevanému mužovi. Ten sa začiatkom apríla zúčastnil pochodu krajne pravicovej strany Liga na ochranu Anglicka (English Defence League). Khanová pochádza z Birminghamu, ale jej rodina má pôvod v Bosne a v Pakistane. Na demonštrácii sa zastala ženy v hidžábe, ktorú obkolesil dav protestujúcich. „Bola to malá žena. Keď som zistila, že polícia nič neurobí a otočila sa jej chrbtom, rozhodla som sa postaviť sa nahnevanému mužovi,“ povedala Khanová podľa The Guardian.  

 

Leshia Evansová, Louisiana 2016:

Foto - worldpressphoto.org

 

Leshia Evansová je 35-ročná zdravotná sestra a mama jedného syna. Na niekoľko hodín skončila vo väzení po tom, čo sa zúčastnila protestu po zastrelení černocha Altona Sterlinga v americkom meste Baton Rouge v štáte Louisiana. Nie je známe, že by robila niečo iné, len, že sa v tichosti postavila  po zuby ozbrojeným policajtom. 

 

 

Jasmin Golubovska, Skopje, máj 2015:

 

Jasmina Golubovska, 30-ročná politická analytička, pracovala pre Helsinský výbor pre ľudské práva. V máji 2015 sa zúčastnila na protivládnom proteste pred budovou vlády v macedónskom Skopje. Viac ako tisíc ľudí protestovalo proti smrti mladého muža, 22-ročného Martina Neskovskeho, ktorý sa stal obeťou policajného násilia. Golubovská protestovala veľmi žensky. Najprv si narúžovala pery a potom urobila odtlačok na policajný štít. 


Tess Asplundová, Borlänge, máj 2016:
 

 

Osamelá Švédka afrického pôvodu Tess Asplundová sa postavila 300 uniformovaným neonacistom zo Severského (nordické) hnutia odporu vo švédskom meste Borlänge na prvomájovom pochode.  So vztýčenou päsťou protestovala proti silnejúcej krajnej pravici v Škandinávii. „Bola to päsť Nelsona Mandelu,“ povedala neskôr médiám 42-ročná aktivistka s tým, že zareagovala impulzívne. Žena váži len niečo viac ako 50 kg.

 

 

Danuta Danielsson, Växjö, apríl 1985:

Foto - rarehistoricalphotos.com

 

Mama 38-ročnej Danuty Danielssonovej prežila koncentračný tábor. Keď jej dcéra videla v apríli 1985 v tichom meste pochodovať neonacistov, jedného z nich napadla kabelkou. Bolo to v švédskom meste Växjö. Fotografia, ktorú urobil  Hans Runesson, vzbudzovala vášne ešte roky. Danuta, ktorá mala psychické problémy, spáchala o dva roky neskôr samovraždu. Skín, ktorého udrela, v tom istom roku zavraždil židovského homosexuála a odsúdili ho na niekoľkoročné väzenie.

 

Prečítajte si aj Danuta Bártfayová nosila namiesto školskej tašky lekárničku. Nevedela, ako jej vojna zmení život