BRATISLAVA. Projekt Vystrihaj sa Slovensko chce pomôcť onkologickým pacientkam zaobstaraním parochní z umelých vlasov. Informovala o tom riaditeľka združenia Liga proti Rakovine Eva Kováčová na utorkovej tlačovej konferencii.

 

Parochne na mieru zo živých vlasov

„Vyrábať parochne na mieru zo živých vlasov je náročný proces. Rozhodli sme sa trošku rozšíriť možnosti a uvažujeme o alternatíve obstarávať aj umelé vlasy pre pacientky. Je to praktické aj z toho dôvodu, že parochne potrebujú menšiu údržbu a starostlivosť,“ uviedla Kováčová. Parochne Liga proti rakovine rozdáva svojim pacientkam zadarmo. Parochňa zo živých vlasov stojí od 1500 do 2000 eur.

Proces výroby parochne je veľmi zložitý, skonštatovala kaderníčka a spoluzakladateľka projektu Vystrihaj sa Slovensko Zdena Vrbová. Výroba jednej parochne zo živých vlasov trvá tri týždne. „Som šťastná, že sa prechádza aj k umelým parochniam. Vyrábajú sa rýchlejšie a my tak dokážeme rýchlejšie uspokojiť potreby onkologických pacientok,“ povedala Vrbová.

 

 

Parochne na mieru z nefarbených vlasov

Vlasy, ktoré chcú ženy darovať na parochne, musia mať najmenej 40 centimetrov a nemôžu byť farbené. „Keď si predstavíte, že prišívate gombík s niťou, tak tá niť sa samozrejme skracuje. Tak isto sa skracuje aj vlas, keď sa našíva do parochne. Tam idú preč prvé centimetre. Keď sa tá parochňa vyrobí, vyzerá ako metla. Nemá žiaden tvar, zostriháva sa, a to sú ďalšie centimetre dole, preto tam musí byť na začiatku 40 centimetrov,“ vysvetľuje Vrbová.

Ľudia, ktorí darovali svoje vlasy, sa často obávajú toho, že ich vlasy sa nepoužijú na výrobu parochne, hovorí Kováčová. „Nie sú to vlasy, ktoré neslúžia, pretože je možné ich odpredať. Práve z týchto financií sa budú nakupovať parochne z umelých vlasov, plus sa za to hradia aj parochne zo živých vlasov,“ uzatvára Kováčová.