Verejnoprávna televízia nominovala do ankety Najväčší Slovák Jozefa Tisa - to už vieme všetci. Podali si ju za to historici, médiá, židovské organizácie, rozhodla sa na to pozrieť NAKA. Aj to už vieme. Včera vedenie RTVS a tvorcovia relácie prezidenta vojnového štátu z ankety stiahli. A hoci neradi, vyzeralo to, že si pripustili chybu a napravili ju tak, aby sa medzi najväčšími osobnosťami nášho štátu neobjavil človek odsúdený a popravený za vlastizradu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Ale mohlo to byť aj inak.

Minimálne dva dni pred tlačovou konferenciou dali dvaja najväčší operátori verejnoprávnej televízii najavo, že majú problém s predstavou, že by ľudia cez SMS nominovali do ankety Tisa a mohli pre neho neobmedzene hlasovať. Štatút súťaže bol totiž veľmi nejasný.

Súkromné firmy pripomenuli verejnoprávnej inštitúcii platenej z našich daní, že SMS súťaž podobná hlasovaniu o Superstar, nie je miesto na diskusiu o tom, či poslať 70-tisíc židov do táborov je na titul Najväčší Slovák alebo nie. Súkromné firmy hovorili o spoločenskej zodpovednosti, urazená verejnoprávna RTVS o nepochopenom zámere tvorcov.

Isté je, že bez SMS súťaže by od dnes nemohli ľudia posielať nominácie do ankety, bez SMS súťaže by verejnoprávna televízia prišla o veľkú časť príjmu.

Takže to, čo na konci nevieme je, či to nebol najmä čistý kalkul, ktorý donútil verejnoprávnu RTVS zmeniť postoj.

Pár riaditeľ na tlačovej konferencii povedal, že sa inšpirovali obdobnými súťažami v iných krajinách a spomenul Nemecko a jeho Unsere Besten. Nemci ale ponúkli zoznam 300 osobností, z ktorých sa dalo vyberať. Škrtli rovno dve mená - Adolf Hitler a Erich Honecker. Snažím sa predstaviť si tie reakcie, ak by sa Nemci doma pýtali, či bol Adolf veľký nacistický vodca alebo mučeník svojej doby.

 

PS: Mňa osobne štve aj názov súťaže, lebo je jasné, že zase ideme hlasovať o mužovi - Najväčšom Slovákovi. Nech sa snažím ako chcem Slovenky som v tom nenašla. Jedine, že by mi niečo ušlo a Mária Terézia - bábka poradcov alebo osvietená reformátorka v upútavke, sa narodila na Slovensku. Ale možno sa to vysvetlí a len som nepochopila tvorcov. Opäť.