Otázka vlastne nestojí tak, či mala tenistka Heather Watsonová hovoriť o menštruácii po prehre na Australian Open. Správna otázka znie, prečo sa o menštruácii v športe takmer nehovorí.

O tehotenstve hovoríme. Veľa sa písalo o malajzijskej strelkyni Nur Suryani Mohamed Taibiovej, ktorá šla na olympiádu v Londýne v deviatom mesiaci tehotenstva. Česká strelkyňa Kateřina Emmons dokonca ako tehotná získala v Pekingu zlato a päť mesiacov na to porodila dcéru Júliu.

A nemecká lukostrelkyňa Cornelia Pohlová zažila hneď dve olympiády v požehnanom stave. V Sydney v roku 2000 získala v ranom štádiu tehotenstva striebro a do Atén odišla o štyri roky neskôr v siedmom mesiaci.

Hovoríme i o pôrode. Hlavne o senzačných návratoch športovkýň. Ako to bolo v prípade belgickej tenistky Kim Clijstersovej, ktorá dva a pol roka po narodení dcérky Jady vyhrala US Open.

Hovoriť o menštruácii je však tabu. Hoci trvá dlhšie ako tehotenstvo a dokonca dlhšie ako materstvo. A hoci sú športovkyne, ktoré počas menštruácie získali zlaté medaile a dosiahli svetové rekordy.

O menštruácii sa nehovorí, hoci ovplyvňuje výkony vrcholových športovkýň po fyzickej, ale pre hormóny hlavne po psychickej stránke a jej dopad na výkonnosť je predmetom mnohých štúdií.

Je to pri tom vec, ktorú musia brať do úvahy tréneri i organizačný tím a nastaviť záťaž tela podľa fáz menštruačného cyklu. Je to vec, ktorú musia inak riešiť plavkyne, plážové volejbalistky, tenistky v krátkej bielej sukni alebo ženský hokejový tím.

Je to vec, ktorá musí byť súčasťou tréningového plánu každý mesiac a môže ovplyvniť aj účasť na vrcholových podujatiach.

Menštruácia patrí k ženskému športu rovnako ako patrí do života žien. A tak ako v živote aj v športe nemôžete robiť nič iné, iba sa jej prispôsobiť tak, aby ste potlačili bolestivé sprievodné znaky a využili tie pozitívne v jednotlivých fázach cyklu.

Všetko ide ľahšie, ak o tom môžete normálne hovoriť. Napríklad ako Heather Watsonová po prehre na Australian Open.