Viac ako rok si vybavovala úver a potrebné povolenia, aby si mohla k jednej tretine bytu odkúpiť aj zvyšok od svojho exmanžela. Vo svojich 48 rokoch sa chcela stať plnoprávnou vlastníčkou bytu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove.

V pondelok 2. decembra poslala Ivana Pančáková sestre správu s fotkou rozhodnutia o povolení vkladu vlastníckeho práva. "Šampanské?," odpísala jej nadšene sestra, ktorá s ňou nekonečné peripetie prežívala.

O štyri dni o byt na 10. poschodí prišla. Po výbuchu plynu celý zhorel. Bolo to v paneláku, ktorý dnes pozná celé Slovensko.

Tragédia v Prešove: Prišla o dve mačky

V ten deň chcela ostať celý deň v posteli, necítila sa dobre. Nakoniec sa rozhodla ísť aspoň na obed. Keď sa vrátila, jej byt na 10. poschodí domu na Mukačevskej ulici v Prešove už neexistoval, zahynuli v ňom aj dve mačiatka. Ivana Pančáková začína od začiatku.

"Bože, vy ste... októbrová?," spýtal sa advokát, ktorý po tragédii poskytoval bezplatné právne poradenstvo v krízovom centre pre obete výbuchu plynu. Niekoľkokrát si pozrel list vlastníctva s októbrovým dátumom. Ukrutne dlhú minútu kdesi hlboko vnútri, za zvrašteným čelom a zovretými perami, hľadal vhodné slová. Nenašiel.

Ivana Pančáková žije v Prešove celý život. Vyštudovala tu pedagogickú fakultu a učí na základnej umeleckej škole v Prešove výtvarnú výchovu. Neprišla len o byt a všetky veci, ale aj o dve mačky. Ruské modré, jedna z nich mala len pár týždňov.

"V noci sa virtuálne prechádzam po svojom bytíku na 10. poschodí, ktorý už neexistuje. V chodbe ma už čakajú moje lásky, mačičky  Muška a Žabka. Ďakujem, že tu boli pre mňa,” spísala Ivana po tragédii svoje pocity na sociálnej sieti.

 

Ivana Pančáková.  Foto - archív IP

 

Tragédia v Prešove: Výtvarníčke zhoreli všetky obrazy

Ivana Pančáková nie je len pedagogička, ale aj výtvarníčka a ilustrátorka. V byte na Mukačevskej ulici zhorel aj jej umelecký svet. Mala tam 40 obrazov, z ktorých niektoré vystavovala v zahraničí. Plátna, farby, stojany a šijacie stroje.

Tiež početnú zbierku kníh, ktoré ilustrovala. "Lúčim sa s obľúbenými topánkami, rukou prechádzam po svojej mozaikovej stene, nalejem si vodu do pohára na stopke a idem sa rozlúčiť s každým obrazom, ktorý som maľovala, ktorému som mala tú česť venovať svoju energiu,” napísala po tragédii.

O tom, čo sa jej stalo sa jej hovorí veľmi ťažko. Pomáha jej sestra, ktorá by pre ňu chcela zorganizovať aukciu jej posledných obrazov. “Ostalo jej asi 14 starších diel, ktoré mala uložené v škole, takže nezhoreli,” hovorí Katarína Juricová.

 

Sviečky za obete výbuchu plynu neďaleko zničeného paneláku v Prešove. Foto - TASR

 

Tragédia v Prešove: Stebielka do nového Hniezda

Ivana Pančáková začína pred päťdesiatkou od začiatku. Zatiaľ býva v malom požičanom byte. Každý deň chodí na úrady, aby si vybavila chýbajúce doklady. Od pondelka však už chodí do práce, chce sa zaradiť späť do života.

To, čo prežíva, sa snaží trpezlivo vysvetliť aj deťom, ktoré učí. Prežiť jej pomáha energia, ktorú dostáva od blízkych i vzdialených ľudí. “Prešov sa akoby zmenšil.. všetci ste mi blízko, cítim to. A keby len Prešov.. rozprestrela som sa do ďaleka..

"Stoja pri mne priatelia z celého Slovenska, cítim tichú podporu priateľov z Nemecka,  Praha mi posiela obrovskú guráž, objíma ma neter v Amerike. Všade som doma. ĎAKUJEM. Prosím, neľutujete ma. Iba podporte moju silu a odvahu veriť v zmysel. Ja si opäť v tomto veľkom Domove nájdem svoje Hniezdo," spísala svoje pocity po tragédii.

Ľudia jej posielajú energiu i peniaze. Pri platbe dávajú poznámku STEBIELKO. Aby si naozaj mohla vybudovať svoje Hniezdo.

 

Ak chcete finančne pomôcť Ivane Pančákovej, tu je bankový účet:

SK1783605207004205138239
(BIC/SWIFT) BREXSKBXXXX

 

Panelák na Mukačevskej ulici. Foto - Katarína Juricová