Niekoľko dní pred prvým kolom prezidentských volieb v Česku zaútočil favorit volieb generál Petr Pavel na jedinú ženskú kandidátku a svoju vážnu rivalku ekonómku Danušu Nerudovú.

„Pani profesorka je expertkou na účtovníctvo, takže pokiaľ ide o radu ohľadom účtovníctva, rád by som jej expertízu využil,“ reagoval Pavel na otázku Hospodárskych novín, či by si vzal v prípade výhry Nerudovú na Hrad ako svoju poradkyňu.

Nerudová: Na ponižovanie sú ženy zvyknuté

„Pán Pavel by si ma na Hrad vzal ako účtovníčku. Na podobné ponižovanie od mužov sú u nás ženy, bohužiaľ, zvyknuté. Tak ja teda spočítam, čo môžu voľby priniesť,“ zareagovala na sociálnej sieti Nerudová.

Podľa nej voľby buď môžu priniesť, že Česko nebude mať za prezidenta bývalého kariérneho komunistu, agenta, rozviedčika alebo klamára, nebude mať ale ani za prezidenta oligarchu.

Nerudovú podporil exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Odpusťte mu to prosím a ponúknite mu miesto veliteľa Hradnej stráže,“ odkázal Nerudovej.

Danuše Nerudová a Petr Pavel na konferencii Aspen Inštitútu. Foto - danusenerudova.cz

Nerudová kandiduje ako jediná žena

Ekonómka Nerudová, generál Pavel a šéf ANO a expremiér Andrej Babiš patria k favoritom volieb, ktorých prvé kolo bude už najbližší piatok a sobotu 13. a 14. januára.

Rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová je jedinou ženou medzi kandidátmi. Pokiaľ by vo voľbách zvíťazila, stala by sa prvou ženou na čele krajiny a zároveň najmladšou hlavou štátu v histórii Českej republiky. Niekoľko rekordov už má. Bola najmladšou docentkou, profesorkou, prorektorokou a v roku 2018 sa vo veku 38  rokov stala historicky prvou rektorkou Mendelovej univerzity v Brne a zároveň najmladšou českou rektorkou.

Usilovať sa o funkciu prvej prezidentky Českej republiky považuje za veľký záväzok. ”Úloha hlavy štátu je veľmi dôležitá a človek o nej nemôže premýšľať a cítiť sa opojene. Človek o nej môže premýšľať, ak má pocit, že môže tejto zemi niečo ponúknuť,“ hovorí vo svojej predvolebnej kampani.

Prieskumy favorizujú Pavela

Prieskumy pre prvé kolo zatiaľ favorizujú generála vo výslužbe Petra Pavela. Z prieskumu agentúry Median, ktorý sa uskutočnil od 5. do 9. januára by v prvom kole voľby získal 29,5 % hlasov pred expremiérom Andrejom Babišom s 26,5 %. Nerudová by skončila tretia s 21 %.

V druhom kole by podľa prieskumu Pavel porazil Babiša aj Nerudovú. Ak by do druhého kola postúpili Nerudová a Babiš, expremiér by aj v tomto súboji prehral a Nerudova by bola prezidentkou. 

Kandidáti na funkciu českého prezidenta pózujú pred spoločnou diskusiou v Národnom múzeu v Prahe, 8. januára 2023. Foto - TASR / AP (Petr David Josek)

Päť dní pred prvým kolom, sa počas prvej veľkej prezidentskej diskusie vzdal svojej kandidatúry predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Leoš Středula a svojim voličom v priamom prenose podporil kandidatúru Nerudovej. Či jej to môže pomôcť, je otázne. Podpora Středulu v prieskumoch bola pomerne nízka a nie všetci jeho potencionálni voliči by ju automaticky volili.

Nerudová si zatiaľ vyslúžila prvenstvo, čo sa týka transparentnosti volebnej kampane. Podľa hodnotenia českej pobočky protikorupčnej organizácie Transparency International má zo všetkých deviatich prezidentských adeptov najprehľadnejšiu kampaň. Nerudovú oznámkovala organizácia na jednotkou okrem iného za prehľadnosť jej volebného účtu, zoznam členov volebného tímu alebo kalendár akcií v rámci kampane. Nezverejnila ale napríklad aktualizovaný prehľad darcov ani predpokladanú štruktúru príjmov na kampaň.

Nerudová je nezávislá a bez komunistickej minulosti

Danuše Nerudová kandiduje ako nezávislá kandidátka. Jej výhodou je, že ako jedna z trojice favoritov nemá za sebou komunistickú minulosť. „Kým páni protikandidáti budú v kampani riešiť svoju minulosť, ja som pripravená zamerať sa na budúcnosť nás všetkých,“ reagovala pre média po oznámení Babišovej kandidatúry.

Jediným vážnejším ohrozením kandidatúry Nerudovej je zase kauza s doktorskými „rýchlotitulmi“, ktoré udeľovala Mendelova univerzita v Brne.

Čelí obvineniam, že na tejto vysokej škole si mohli ašpiranti doktorandský titul zaplatiť a mali k nemu tak výrazne zjednodušenú cestu. 

Kauza je teraz v rukách Národného akreditačného úradu, ktorý udeľovanie titulov zahraničným študentom preveruje. Počas obdobia, na ktoré sa úrad zameriaval, zaznamenal podozrenie u celkom 14 študentov.

Bývalá rektorka Mendelovej univerzity Danuše Nerudová.  Foto - archiv DN 

Nerudová sa obhajuje tvrdením, že keď sa o problémoch dozvedela, hneď začala konať. „"Postupovala som presne tak, ako som mala a ako mi to zákon umožňoval," povedala s tým, že rektor je v takejto situácii iba odvolacím orgánom. Všetka zodpovednosť tak podľa nej pripadá na dekana previnenej fakulty.

Zverejnenie výsledkov vyšetrovania by mal úrad oznámiť 19. januára, čo bude presne pred druhým kolom voľby a môže mať vplyv na ich výsledok.

Ekonomické témy aj rovnaké šance a manželstvá pre všetkých

Danuše Nerudová má ako jedna z mála kandidátov na prezidenta ekonomické vzdelanie. Vyštudovala Prevádzkovo ekonomickú fakultu Mendelovej univerzity v Brne. Ako ekonómka a vysokoškolská profesorka sa špecializuje na problematiku daní a ich harmonizáciu s Európskou úniou.

Je predsedníčkou Komisie pre spravodlivé dôchodky, ktorá pripravovala zmeny dôchodkovej reformy. Spolu s ďalšími ekonómami založila poradnú organizáciu koroNERV-20, ktorá riešila ekonomické dosahy pandémie.

Ekonomické témy dominujú aj v jej kampani. V programe vyzdvihuje najmä potrebu vytvoriť prosperujúcu spoločnosť, ktorá sa môže oprieť o dobre fungujúcu ekonomiku. Zásadnou témou bude zvládnutie zhoršujúcej sa ekonomickej situácie ľudí, rastúce ceny energie, potravín a služieb. „Zažívame rekordné zdražovanie, infláciu a máme obavy z budúcnosti. Musíme vyviesť našu krajinu z ekonomickej krízy“, píše Nerudová na svojej stránke.

Danuše Nerudová pred prezidentskou diskusiou v Národnom múzeu v Prahe, 8. januára 2023. Foto - TASR / AP (Petr David Josek)

Hlavnými témami jej kandidatúry je okrem, úspešného zvládnutia ekonomickej krízy, aj dôstojný život pre všetkých, ochrana pôdy a krajiny, empatické a civilné vykonávanie funkcie prezidentské úradu a ochota nachádzať kompromisy.

Nerudová má veľmi silne zadefinovanú aj podporu spoločnosti, ktorá ponúka rovnaké príležitosti. “Chcem krajinu, kde ženy aj muži majú rovnaké šance uspieť. Ženy nesmú byť stavané pred voľbu medzi prácou a rodinou a nesmú za rovnakú prácu dostávať nižšiu odmenu ako muži. Potrebujeme podporiť skrátené úväzky, prácu z domova a dostatok škôlok,” píše vo svojom programe.

Obľubu si získala aj kvôli podpore manželstva pre všetkých bez ohľadu na sexuálnu orientáciu. Odvoláva sa na rovnosť ľudí, ktorá vyplýva z Listiny základných práv a slobôd. 

Nerudová: Nie som česká Čaputová

Pre jej názory a program ju často porovnávajú so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Viackrát sa vyjadrila, že už jej to určitým spôsobom aj prekáža.

“V Česku sa často robia paralely a tiež hľadáme našu Čaputovú, ale Česko sa nachádza v inej situácii než bolo Slovensko v čase voľby. Ja som človek, ktorý paralely brzdí, myslím, že to tak nie je. V každom prípade je pani prezidentka veľkou osobnosťou, ktorá je inšpiráciou pre mnohé ženy,” povedala Danuše Nerudová v rozhovore pre náš portál vo februári minulého roku.

Podľa Nerudovej je Česko pripravené pre ženu prezidentku. “Zo všetkých sociologických výskumov, ktoré sa vykonávali, to vyzerá, že áno. 85 percent ľudí si dokáže predstaviť prezidentku a 65 percent českej populácie by si ju dokonca prialo. Verím, že aj vďaka tomu, čo sa podarilo dosiahnuť vašej pani prezidentke, sa vnímanie žien v spoločnosti zmenilo a že už chápeme, že ženy by mali byť súčasťou verejného priestoru a mali by zastávať aj vysoké ústavné funkcie.,” uviedla v rozhovore pre TA3.

Danuše Nerudová s rodinou. Foto - Archív DN

Danuše Nerudová je vydatá za právnika Roberta Nerudu, ktorý v minulosti pôsobil vo funkcii podpredsedu Antimonopolného úradu. Spolu majú dve deti, chlapcov Davida a Filipa. Bývajú v Brne a na Vysočine, kde zrekonštruovali historickú faru v obci Telecí. Ako uvádza svoje stránke, miluje prírodu a voľný čas trávi najradšej na rybačke s košíkom na hubách.