BRATISLAVA. Minulé roky mohli návštevníci zažiť niečo, s čím sa im Poľsko spája: obdivovali populárne poľské maluchy, teda fiatky 126, ochutnávali poľskú kuchyňu a obdivovali módnu prehliadku s poľskými plavkami a topánkami. Tento rok stavili organizátori na poľský film. „Chceli sme nadviazať na postavy, ktoré poznajú aj slovenskí diváci a preto budeme prezentovať vojenské auto spolu so štyrmi tankistami a psom,“ hovorí Malgorzata Wojcieszynska, podpredsedníčka Poľského klubu na Slovensku o nedeľňajšej akcii. Už po štvrtýkrát si môžu návštevníci Eurovea potykať s Poľskom.

 

 

Na seriáli Štyria tankisti a pes vyrástlo v Poľsku niekoľko generácií a počet ich fanúšikov stále rastie. „Myslíme si, že oslovia aj Slovákov, ktorí si radi spolu s nami zaspomínajú na seriál z detstva, pre mladšie publikum bude určite magnetom vojenské auto,“ hovorí organizátorka. Na motívy seriálu budú deti aj kresliť, keďže ich čakajú detské tvorivé dielne pod vedením Štefánie Gajdošovej – Sikorskej, umelkyne poľského pôvodu z Košíc. Na najmladších divákov čakajú Lolek a Bolek, s ktorými sa budú môcť odfotiť.

 

 

Už po štvrtýkrát si návštevníci Eurovea budú môcť potykať s Poľskom. „Sme si síce blízki, ale ešte stále sa máme o sebe čo učiť, a preto názov podujatia, ktorým chceme navnadiť Slovákov, aby sa s Poľskom zoznámili ešte viac, ako s kamarátmi“ vysvetľuje Malgorzata Wojcieszynska, podpredsedníčka Poľského klubu na Slovensku.

 

 

Tancuje sa polonéza

Ďalším filmovým motívom bude prezentácia cestovateľsko – kulinárskeho dokumentu Cestou necestou z Krakova, ktorý vyrobila RTVS. A tak si budú môcť návštevníci pozrieť nielen pekný Krakov, ale aj oboznámiť sa s typickým poľským jedlom. To, samozrejme, nebude pred Eurovea chýbať. Okrem spomínaných kroviek, či lízaniek, budú môcť návštevníci ochutnávať uhorkovú polievku a bigos.

Každý rok mala úspech aj polonéza, ktorú všetci, spolu so skupinou Sillmarion tancovali, a preto opäť organizátori pozývajú na nedeľné popoludnie. “Je to honosný poľský tanec alebo skôr pochod s rôznymi figúrami, do ktorého sa môžu zapojiť všetci. Budeme mať inštruktorku, ktorá bude nováčikov navigovať. Minulý rok urobil spoločný tanec veľký dojem, keď sme všetci polonézu zatancovali na námestí pri Dunaji, “ spomína Wojcieszyńska.

 

 

Breakdance a poľský spev

„Kedže sa snažíme prezentovať umelcov z radov Poliakov žijúcich na Slovensku tak tento rok sa predvedú deti, ktoré tancujú breakdance a medzi nimi aj malý člen našeho klubu“ hovorí organizátorka. Spolu so slovenskou skupinou Jablco sa poľským repertoárom predstaví spevák – Łukasz Cupał.

Pozrieť si budete tiež môcť vystúpenie žongléra a bojové umenia, ktoré predvedú deti, muži i ženy. Nebude chýbať ani poľská, goralská hudba.

Na záver večera sa budú prezentovať umelci z Poľska: pop- rocková skupina Taryfa z Nového Targu a divadlo pantomímy z Vroclavi Teatr Formy s predstavením Only You. „Vo Vroclavi pred rokmi vznikali diela svetoznámeho herca a režiséra Tamszewského, ktorého žiakom bol aj Józef Markocki – šéf divadla, ktoré pricestuje do Bratislavy,“ vysvetľuje Wojcieszyńska. Herci pod jeho vedením sa už minulé roky pri Eurovei predviedli a publikum vedeli prekvapiť nielen výborným umeleckým kumštom, ale aj zaujímavými scénografiami.

 

 

Poliakov pribúda

Poliaci na Slovensku patria k menej početnejším menšinám, aj keď ich počet rastie. Kým v roku 1991 sa k nim hlásilo 2602 osôb, v roku 2011 to bolo už 3084 ľudí. “Sú to väčšinou zmiešané rodiny, ale aj veľa podnikateľov a podnikateliek, ktorí na Slovensku pôsobia v rôznych oblastiach ako aj v medzinárodných firmách,“ hovorí Wojcieszyńska.

Slováci a Poliaci majú veľa spoločného, Poľský klub stavia na podobnosti, ale chce ukázať aj to, čím sa líšime. „Keby sme boli identickí, asi by sme neboli na seba zvedaví a tak môžeme vychádzať z toho, čo nás spája, na čom sme spolu vyrastali, ale ukázať tiež niečo iné, ako napríklad tradičné poľské jedlá,“ dodáva organizátorka. Podľa nej bude 1. mája Bratislava tiež miestom stretnutia Poliakov žijúcich nielen na Slovensku, ale očakáva sa príchod krajanov z Viedne, či Brna. “Toto podujatie každý rok navštevujú aj Poliaci z Rakúska, hlavne pre výbornú atmosféru a divadlo, ktoré je na vysokej úrovni,“ dodáva Wojcieszyńska. 

 

Prečítajte si aj Poľský bigos na big oslavu