BRATISLAVA. Ak by sa prezidentské voľby konali v polovici februára, najviac hlasov v prvom kole by dostal Maroš Šefčovič. So stratou 1,5 percenta by za ním skončil Robert Mistrík, tretiu Zuzanu Čaputovú delí od výsledku Mistríka necelé percento. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý u agentúry AKO nechala zrealizovať prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.

 

Prečítajte si

Iveta Radičová: Budem voliť Čaputovú alebo Mistríka

 

Harabin s odstupom štvrtý

V prieskume konanom v dňoch 12. až 15. februára odpovedalo 800 respondentov na otázku: Ak by sa prezidentské voľby konali tento víkend, komu z uvedených kandidátov alebo kandidátok by ste dali svoj hlas? Najpreferovanejší kandidát medzi respondentmi Maroš Šefčovič by získal 19,7 percenta hlasov, Robert Mistrík 18,2 a Zuzana Čaputová 17,4 percenta hlasov.

S výraznejším odstupom nasleduje na štvrtom mieste Štefan Harabin, ktorého by volilo 12,1 percenta respondentov. Menej ako desať percent získali Marian Kotleba (8,2), Béla Bugár (6,5), Milan Krajniak (5,6), Eduard Chmelár (3,5), František Mikloško (2,9) a Martin Daňo (2,3 percenta hlasov). Zvyšní kandidáti by získali menej ako 1,5 percenta hlasov.

 

Šefčoviča by porazila Čaputová i Mistrík 

Respondenti mali tiež odpovedať na otázku, koho by volili pri simulovanej situácii druhého kola, ak by sa vyzývateľom Šefčoviča stal Mistrík i Čaputová. Obaja by mali v dueli navrch (Šefčovič - Mistrík 44,7:55,3, resp. Šefčovič - Čaputová 45,1:54,9).  "Tento prieskum sme dali zrealizovať agentúre AKO, aby som sa k 15. februáru mohla rozhodnúť o mojom pokračovaní v kampani, ako som avizovala. Najaktuálnejší prieskum potvrdil trend, ktorý už tento týždeň zachytili aj dva ďalšie, už publikované prieskumy. Teší ma môj ďalší rast, a zároveň to, že pán Harabin výraznejšie zaostáva za prvou trojicou. Považujem to za potvrdenie správnosti môjho rozhodnutia ďalej pokračovať v kampani. Tiež ma teší, že podľa tohto prieskumu by som v druhom kole porazila pána Šefčoviča, rovnako ako aj pán Mistrík,“ okomentovala výsledky prieskumu Zuzana Čaputová.

Prezidentské voľby sa konajú 16. marca, prípadné druhé kolo 30. marca. O post prezidenta SR sa uchádza 15 kandidátov, dve ženy a 13 mužov.