BRATISLAVA. RTVS zverejnila výsledky z exluzívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý realizovala Agentúra Median SK. Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová by v druhom kole zvíťazila s výrazným náskokom.

Respondentov a respondentiek sa pýtali, koho by volili v druhom kole prezidentských volieb. Zuzana Čaputová by vyhrala so ziskom 60,5 percent. Maroš Šefčovič by získal 39,5 percent. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Median SK exkluzívne pre Rozhlas a televíziu Slovenska.

Agentúra Median SK uskutočnila v dňoch 17. až 19. marca 2019 výskum verejnej mienky na vzorke 1 014 respondentov. Šlo o reprezentatívnu vzorku pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov, veľkosti sídiel a predchádzajúceho volebného správania.

Maroša Šefčoviča by volilo najmä staršie obyvateľstvo s maturitou vo veku 65 a viac rokov.  Zuzanu Čaputovú by zas volili prevažne mladší od 18 do 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním.

Prieskum tiež mapoval, koľko ľudí by šlo voliť v druhom kole, ktoré sa koná 30. apríla. K volebným urnám by prišlo 44 percent opýtaných. Účasť potvrdzujú najmä mladí do 24 rokov a najstaršie vekové kategórie nad 65 rokov. Ďalšia pätina opýtaných svoju účasť ešte zvažuje.
 

Prečítajte si