Anna sa narodila 15. augusta 1950 ako druhé dieťa kráľovnej Alžbety II. a princa Phillipa. Život s tromi bratmi v Buckinghamskom paláci ju naučil byť tvrdou a veľmi rýchlo zistila, že život princeznej v žiadnom prípade nie je ľahký. 

Už od dávnych čias bola považovaná za rebelku. Ako prvá dcéra monarchu totiž chodila do školy a jej celoživotnou láskou boli kone a jazdectvo, ktorému sa začala venovať profesionálne.

Prečítajte si

Diana. Žena, ktorá zmenila britskú monarchiu

Lásku ku koňom zrejme zdedila po svojej matke, ktorá jazdí ešte ako 93-ročná, no v Anne driemal nesporný talent. Vo svojej športovej kariére to dotiahla ďaleko – prebojovala sa ako prvá členka kráľovskej rodiny až na olympijské hry v kanadskom Montréale v roku 1976. Okrem toho získala ďalšie tri cenné kovy z európskych šampionátov.  

Princezná Anna - neverná aj podvádzaná

Kým Anne zazvonili svadobné zvony, jej milostný život bol už poriadne zamotaný. Ešte v roku 1970 sa stretávala  s Andrewom Parker Bowlesom. Ten už v tom čase tvoril pár s Camillou Shandovou, no už vtedy sa navzájom podvádzali. Camille zas padol do oka Annin najstarší brat – princ Charles, s ktorým udržiavala dlhé roky tajný románik. Hoci sa Andrew napokon s Camillou oženil, v roku 1995 sa rozviedli a o desať rokov neskôr sa Camilla stala Anninou švagrinou.

Rodina britskej kráľovnej v roku 1965, Anna je prvá zľava.   Foto: TASR

Nevydarený vzťah však Anne nezlomil a o rok neskôr Buckinghamský palác oznámil, že princezná je vo vzťahu s kapitánom Markom Phillipsom, s ktorým ju spojila láska ku koňom. Aj on bol profesionálny jazdec. V roku 1973 mu povedala svoje „áno“ vo Westminsterskom opátstve a ich sobáš videlo 50 miliónov ľudí po celom svete.

V roku 1977 sa manželom narodil syn Peter, ktorý bol zároveň prvým vnúčaťom kráľovnej. No jeho matka prvý raz v histórii porušila stáročnú tradíciu. Neželala si totiž, aby jej deti mali šľachtické tituly. Rovnako sa to stalo aj v roku 1981, keď sa narodila dcéra Zara, ani tá nenosí pred menom titul princeznej.  

Anna chcela svojim deťom dopriať čo najnormálnejší život. A podarilo sa – z Petra je majiteľ úspešnej športovej a zábavnej agentúry a Zara je príkladom, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Pokračuje v šľapajach svojej matky ako úspešná jazdkyňa, ktorá tiež reprezentovala Veľkú Britániu na olympiáde.

Kto by si však myslel, že Annin život bol bezproblémový, je na omyle. Jej manželstvo bolo trápením. Zašlo to tak ďaleko, že to riešila celá krajina. Na jednej zo zahraničných ciest mali dokonca spať každý v inom hoteli. Napokon v roku 1989 ohlásili rozchod. Bulvárna tlač hneď odhalila, že princezná udržuje kontakty s námorným dôstojníkom Timothym Laurencom a zverejnila jej zamilované listy.

Princeznú Annu prepadli

Oveľa väčším šokom však bol fakt, že len pár mesiacov po tom sa objavila istá novozélandská učiteľka Heather Tonkinová. Tá tvrdila, že manžel princeznej je otcom jej vtedy päťročnej dcéry Felicity. Napokon to dokázali aj testy otcovstva a rozvod bol neodvratný. Annino prvé manželstvo sa skončilo v roku 1992.

Koncom toho istého roka prišiel ďalší šok – princezná ohlásila zásnuby a pár dní na to si vzala Timothyho Laurenca, s ktorým je dodnes.

No život jej napísal aj iné dobrodružstvo. Keď sa v roku 1974 vracala z recepcie domov do Buckinghamského paláca, jej auto zastavil iný voz. Z neho vyskočil nezamestnaný robotník Ian Ball, ktorý na princeznú a jej sprievod namieril zbrane a požadoval za jej život dva milióny libier.

Anna na dôchodok nemyslí, stále pracuje.  Foto - TASR/AP

Keď sa ho Annin ochrankár a šofér pokúšali odzbrojiť, postrelil ich. Rovnako skončil aj novinár, ktorý ju sprevádzal a jeden policajt. Pri Anne však stáli všetci svätí a práve v tom čase šiel okolo boxer Ron Russell, ktorý útočníka  jednou ranou zložil k zemi. Potom princeznej pomohol do bezpečia. Balla nakoniec súd poslal na psychiatriu.  

Zlý zážitok Anne nezabránil v ďalšej tvrdej práci. Okrem koní sa totiž doteraz naplno venuje charite. „Je príjemná, zábavná a má zaujímavú schopnosť úplne odzbrojiť každého, s kým sa rozpráva,“ cituje magazín Vanity Fair nemenovaného zamestnanca Buckinghamského paláca, ktorý s Annou spolupracuje už dlhé roky.

„Je to drahokam. Naozaj jedna z najmilších a najtvrdšie pracujúcich členov kráľovskej rodiny,“ dodal zdroj.

Princezná Anna - rebelka z kráľovského dvora

A čo jej ešte dáva titul rebelky? Nerada dodržiava kráľovský protokol a zvykne si podávať ruky s ľuďmi. Ako jediná členka rodiny bola aj trestne stíhaná. Jej pes totiž v parku v roku 2002 napadol dve deti a dostala za to finančný trest. Za rýchlu jazdu tiež nemohla mesiac šoférovať.

Azda ako úplne prvá začala recyklovať svoje oblečenie. Niektoré kúsky, v ktorých sa objavuje aj dnes, nosila ešte v 80-tych rokoch. Sama tvrdí, že to robí preto, že je tak trochu lakomá a tiež chce podporiť britských výrobcov. Zahraničnú značku by ste u nej našli len ťažko.

Hoci v sobotu oslavuje 70 rokov, na dôchodok nemyslí. Jej veľkým príkladom je jej matka, ktorá pracuje ešte ako 93-ročná a otec, ktorý pracoval do 96 rokov. Azda aj preto je Anna doteraz patrónkou stoviek organizácií a každý deň je jej diár plný stretnutí. Keď však nepracuje, ešte stále rada jazdí alebo sa venuje svojim štyrom vnučkám.

Udržuje si zdravý nadhľad. „Je pre mňa náročné pochopiť, prečo sa niekto nechá opantať obrazovkami a podobnými zariadeniami. Úprimne povedané, život je príliš krátky a je viac zábavnejších vecí, ktoré sa dajú robiť. Myslím, že tento názor ma zaraďuje medzi dinosaurov,“ citoval ju magazín Vanity Fair.

A čo by Anna robila, keby nebola princeznou? Chcela by sa stať inžinierkou. Azda aj preto má pod patronátom niekoľko organizácií, ktoré podporujú dievčatá vo vede a výskume. A rovnaký postoj má aj k budúcnosti svojich vnučiek.