Diana Frances Spencerová, ktorá by dnes oslávila narodeniny (1.7.1961), neuniesla úlohu manželky následníka britského trónu princa Charlesa, ktorému porodila dvoch synov. Pozornosť médií, striktné pravidlá života na kráľovskom dvore i vzťah Charlesa k jeho neskoršej manželke Camille Parker Bowlesovej odmietla ďalej znášať a v auguste 1996 sa s Charlesom rozviedli.

Pre svoj štýl, charizmu i charitatívnu činnosť pre Červený kríž sa stala najznámejšou a najfotografovanejšou ženou na svete. Navštevovala nemocnice, bojovala proti AIDS i nášľapným mínam, pre ktoré navštívila Bosnu i Angolu. Zahynula pri tragickej nehode  v auguste 1997 v Paríži, keď sa so svojím priateľom Dodim Al-Fayedom snažili ujsť z hotela Ritz pred francúzskymi novinármi.

 

 

„Začiatok nášho manželstva bol veľmi šťastný. Ale tlak médií na nás oboch bol obrovský. Keď sme boli na svadobnej ceste v Austrálii, spozorovala som, že sa médiá zaujímajú viac o mňa ako o neho. To nebolo podľa mňa fér, chcela som sa o to deliť. Jeho ho rušilo. Viedlo to k žiarlivosti na mnohých stranách a komplikovalo to mnoho situácií,“ povedala neskôr Diana britským médiám.

 

 

 „Bolo to ťažké tehotenstvo, ale keď sa narodil William, veľmi mi odľahlo. Zase bolo všetko pokojné,“ povedala Diana po pôrode syna Williama 22. júna 1982. Na snímke s princom Charlesom po odchode z nemocnice sv. Márie v Londýne.

 

 

„Rodina je najdôležitejšia vec na svete,“ povedala Diana, mama dvoch synov, Williama a Harryho. Verila, že jej synovia monarchiu zmenia. „To, čo mi najviac leží na srdci pri diskusii o monarchii je, aby ľudia neboli ľahostajní. To je problém. Moje deti raz musia monarchiu zmeniť,“ povedala Diana. Na snímke zo septembra 1995 je so synmi na prestížnej strednej škole Eton College pri Windsore. 

 

 

„Nemyslím si, že by si veľa ľudí želalo, aby som bola kráľovná. Myslím tým hlavne establišment, do ktorého som sa vydala. Pre nich som zlyhala. Chcela by som byť kráľovnou v srdciach ľudí,“ povedala pre BBC v roku 1995. To sa jej darilo aj preto, ako sa angažovala napríklad za zákaz nášľapných mín. V januári 1997 navštívila deti s amputovanými končatinami na okraji Luandy v Angole. Na Dianiných kolenách sedí 13-ročné dievčatko Sandra Thijica, ktorá prišlo o ľavú dolnú končatinu na zamínovanom poli vo východnej Angole v roku 1994, keď tam pomáhala svoje matke.

 

 

Diana veľa cestovala. S princom Charlesom navštívili aj Česko-Slovensko, 8.mája 1991 pricestovali do Bratislavy a pozreli si hrad Devín.

 

 

Na snímke zo 17. marca 1997 je s juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom v Kapskom Meste.

 

 

„Médiá (britské) sú kruté. Nič neodpúšťajú, stále pripomínajú omyly. Každý úmysel otočia naopak, každé gesto kritizujú,“ povedala Diana pre francúzsky denník Le Monde v roku 1997. V rovnakom roku, posledný augustový deň, zahynula pri tragickej nehode, keď auto, v ktorom sedela so svojím priateľom Dodim Al-Fayedom, prenasledovali v Paríži francúzski novinári.

 

 

„Bola to mimoriadna a nadaná osobnosť. Ani v dobrých ani v zlých časoch nestratila schopnosť usmievať sa a s úsmevom pomôcť ostatným,“ kráľovná Alžbeta II. v príhovore po jej smrti v roku 1997. Obe na snímke z augusta 1987 pred Clarence House v Londýne.

 

 

Život Diany má aj svoje filmové spracovanie. V septembri 2013 uviedli svetovú premiéru filmu Diana, v ktorom hrá princeznú britská herečka Naomi Wattsová. Film od režiséra Olivera Hirschbiegela zachytáva posledné dva roky života Diany, princeznej z Walesu. Film je natočený na základe knihy od Stephen Jeffreysovej s názvom Diana: Her Last Love z roku 2001 a dnes večer ho uvádza aj televízia Markíza. 

 

Diana Frances Spencerová (1.7.1961 – 31.8.1997)

 

Prečítajte si aj Šesť najlepších filmov Meryl Streepovej

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.