Írske architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová sa v utorok stali laureátkami prestížnej Pritzkerovej ceny za architektúru. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Pritzkerova cena: Len tri ženy

Architektky získali medzinárodné renomé pre svoje blokové, brutalizmom inšpirované stavby, medzi ktoré patrí napríklad budova Institut Mines-Télécom v Paríži alebo budova Bocconiho univerzity v Miláne.

Budova univerzity v Toulouse. Budovu navrhli írske architektky Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová. Foto - TASR/APPritzkerovu cenu, ktorá sa udeľuje od roku 1979, dosiaľ udelili iba trom ženám a doteraz ešte žiadnemu Írovi. Farrellová a McNamarová pôsobia v oblasti architektúry od 70. rokov a vyvinuli si unikátny štýl.

Pritzkerova cena: Cena pre dve Írky

Porota vyzdvihla ich "vytrvalú snahu o znamenitosť, zodpovedný prístup k životnému prostrediu, schopnosť byť kozmopolitný a vedieť zachytiť jedinečnosť každého miesta".

Dvojica žien stála v roku 1978 pri založení spoločnosti Grafton Architects v Dubline, kde obe stále pracujú a žijú. Počas uplynulých štyroch desaťročí architektky zrealizovali projekty aj v Írsku, Británii či v Peru.

K cene prislúcha finančná prémia 100.000 dolárov pre každého laureáta, certifikát a od roku 1987 i bronzová medaila.