NEW YORK. Renomovaný americký architekt Richard Meier, ktorý je okrem iného aj laureátom Pritzkerovej ceny považovanej za akúsi Nobelovu cenu za architektúru, čelí obvineniu piatich žien zo sexuálneho zneužitia.

Podľa informácií denníka The New York Times mal medzičasom 83-ročný muž sčasti pred desaťročiami poškodené ženy obchytkávať, vyzliekať sa pred nimi alebo ich ťahať do postele.

 

Múzeum súčasného umenia v Barcelone, MACBA, ktoré navrhol Ruchard Meier. Foto - wikipedia.org

 

Obvinený v reakcii na obvinenia oznámil vo svojom štúdiu so sídlom v New Jersey, že si berie šesťmesačné voľno. Súčasne vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadruje znepokojenie a zahanbenie správami viacerých žien a dodáva, že ak by sa aj jeho a ich spomienky na predmetné udalosti líšili, ospravedlňuje sa každému, kto sa mohol cítiť jeho správaním poškodený.

Medzi známe Meierove práce patria Gettyho centrum v Los Angeles, Múzeum súčasného umenia v katalánskej Barcelone (MACBA), radnica v holandskom Haagu či informačné stredisko v americkom štáte Indiana známe pod označením Atheneum. Člen skupiny New York Five zo sklonku 60. rokov, ktorá ďalej rozvíjala funkcionalistický štýl európskej moderny 20. a 30 rokov XX. storočia v tradícii Le Corbusiera, je i autorom projektu Múzea aplikovaného umenia v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.