Tie nové šaty si radšej šetríte a oblečiete si ich prvýkrát až na nejakú špeciálnu príležitosť, sľúbili ste si, že s cvičením začnete budúci mesiac, keď budete mať viac času, fajčiť prestanete, keď sa presťahujete do nového a ten projekt, ktorý premieľate v hlave už zopár rokov spustíte, keď ... keď ... keď.

Čakáte na ten správny čas, na správne miesto či iné okolnosti. Ale čo ak neprídu? A prečo to vôbec odkladať? Prečo si nové šaty neobliecť hoci na nedeľný obed k mame, aspoň zistíte, či sa vám v nich dobre dýcha aj po jedle?

S cvičením a fajčením neoblafnete už ani samých seba, a ten nový projekt proste začnite robiť. Aj tak vám jeho príprava zaberie veľa času a pri nej zistíte ďalšie veci, ktoré budú potrebné. A o tých nemáte páru, kým to nezačnete robiť.

Uväznení v prokrastinácii

Prečo si nevážime drahocenný čas a odkladáme veci na potom, na neurčito. Prečo ignorujeme dôležitosť prítomnosti? Zrejme tušíte, že za prokrastináciou býva často strach a obavy z neúspechu. Tie sa však začnú rozplývať v momente, keď to začnete robiť, pretože sa začnete sústrediť na tú vec a nelámete si už hlavu otázkami čo sa všetko môže nepodariť, či to vôbec skúsiť a kedy je ten najvhodnejší čas.

Môže sa vám zdať, že súčasný moment nie je dosť dobrý, iste príde lepší. Pritom keby ste si tie šaty obliekli, ideálny čas nastane práve v tej chvíli. Veď ste sa na ne tak tešili! A keď si to v nich budete užívať a pripadať si pekná, tak šaty splnili svoj účel!

Vy ste tá jediná osoba, ktorá má vaše rozhodovanie a konanie pod kontrolou. Žiadne vonkajšie okolnosti ani iní ľudia s tým nič nemajú. KEDY a ČI je vo vašich rukách. Je to o schopnosti vedieť si vážiť moment, o precítení prítomnej chvíle. Nikdy nevieme, čo bude zajtra a potom. Veľa času úplne zbytočne trávime projektovaním budúcnosti, do ktorej vkladáme príliš veľa obáv a strachu. Akoby sme vedeli, čo sa stane. Nevieme. Vieme len to, čo sa už stalo, ale to zasa nevieme zmeniť.

Užite si „tu a teraz“

Jediné, na čo sa môžeme skutočne spoľahnúť je tu a teraz. Užívajme si prítomnosť a využime jej možnosti naplno. Pre naše duševné zdravie a napredovanie je to mimoriadne zásadná schopnosť. Nezabúdajme sa v minulosti, poučme sa a poďme ďalej. Minulosť sa nevráti a budúcnosť bude taká, akú si ju spravíme teraz.

Poznáte človeka, ktorý sa až nekontrolovane dokáže tešiť z prítomného momentu, akoby nevnímal žiadne obavy z toho, čo bolo a bude? Ani to, čo si kto o ňom myslí a ako to vôbec dopadne. Máte pocit, že je tak trochu blázon? Že si neuvedomuje realitu? Jeho život predsa nemôže byť taký priamočiary, že si dokáže len tak bezbreho užívať moment! Však mu tak trochu závidíte tú bezstarostnosť a ľahkosť?

Aby sme si mohli naplno vychutnať moment, nemusíme byť bláznami. Vedieť precítiť „tu a teraz“, skoncentrovať sa na prítomný okamih je schopnosť, ktorá sa dá natrénovať. Návody ako na to nájdete v kurzoch Moja Kalokagatia „Návod na použitie seba samého“ a „Zázračná ľahkosť bytia“.

Venujte viac pozornosti prítomnosti a spravte to, o čom už dlho premýšľate, čo už dlhšiu dobu odkladáte. Doprajte si to, po čom dávno túžite. Netrápte sa tým, či prišiel ten správny čas. Nesprávny čas je totiž ten, ktorý si nikdy nespravíte.