VIEDEŇ. Jeden z najprominentnejších rakúskych ľavicových politikov Peter Pilz sa v sobotu vzdal svojho poslaneckého mandátu po tom, ako ho jedna žena obvinila zo sexuálneho obťažovania. Podľa agentúry DPA ide o škandál, ktorý môže ešte viac oslabiť ľavicovú opozíciu v krajine.

 

Prečítajte si

 

Opitý ohmatával členku štábu

Viedenský týždenník Der Falter informoval, že k incidentu došlo na politickej konferencii v roku 2013, keď bol Pilz údajne opitý a ohmatával mladú členku štábu konzervatívnej Európskej ľudovej strany. Pilz na tlačovej konferencii uviedol, že si na incident nepamätá, ale berie popis situácie zo strany ženy veľmi vážne. "Veľmi sa ospravedlňujem tejto žene bez toho, aby som poznal presné detaily," povedal a pripustil, že "možno naozaj urobil tejto žene niečo zlé".

Navyše, iné médiá v piatok informovali, že Pilzova bývalá parlamentná asistentka taktiež tvrdila, že ju sexuálne obťažoval. Všetky jej obvinenia však poprel ako nepravdivé s tým, že neboli príčinou jeho odstúpenia.

 

 

Bojoval proti korupcii

Pilz bol viac ako tri desaťročia poslancom za opozičných Zelených a bol známy odhaľovaním korupčných škandálov. Tento rok si po vnútorných sporoch so Zelenými založil vlastnú ľavicovú stranu s názvom Kandidátka Petra Pilza. Tá v októbrových voľbách získala osem poslaneckých kresiel.

Agentúra DPA pripomína, že škandál prichádza v čase globálnej vlny obvinení zo sexuálneho zneužívania voči prominentným mužom, ktorá sa spustila obvineniami voči americkému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi.

 

Prečítajte si aj Oscarový producent Weinstein obťažoval aj herečky Gwyneth Paltrowov a Angelinu Jolie