BRATISLAVA. Protest zdravotných sestier podporuje viac ľudí než štrajk učiteľov. Rozhodnutie podať hromadné výpovede tiež kritizuje menej ľudí ako  rozhodnutie učiteľov zatvoriť alebo ochromiť chod škôl.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý uvádza, že štrajk učiteľov podporuje 51,7 percent opýtaných, kým proti nemu je 45,2 percent respondentov. Zdravotné sestry majú podporu 60,6 percenta respondentov, kriticky sa ich výpovediam vyjadrilo 35,6 percent. „Zdravotníctvo je vnímané ako citlivejšia téma z hľadiska naliehavosti problémov, pretože tu ide o ohrozenie života,“ vysvetľuje podľa denníka SME sociológ Martin Slosiarik z Focusu.

 

 

Rozhoduje podpora voličov SMER-u

Slosiarik hovorí, že požiadavky učiteľov považujú za neopodstatnené najmä voliči vládnej strany Smer. Pri výpovediach sestier však voliči vládnej strany skôr dokážu pochopiť ich motiváciu.

Komentátora týždenníka Trend Mariána Leška výsledok prieskumu neprekvapuje. „Každý vníma spoločenské veci zo svojho osobného hľadiska. Situácia v školstve sa týka hlavne ľudí, ktorí majú školopovinné deti a prežívajú s nimi ťažkú situáciu škôl. Sestry majú tú výhodu, že oveľa viac ľudí vie predstaviť, že sa dostane do nemocnice a nedostane takú opateru, akú má. V prípade sestier ide o život, v prípade učiteľov ide v „len“ o vzdelanie, preto si ľudia protest sestier všímajú viac,“ povedal pre Ženy v meste.

Podpora verejnosti nemá podľa neho nič spoločne s vedením protestov, obe skupiny majú odborné a kvalifikované vedenie.

 

 

Čo učitelia žiadajú:

Základnou požiadavkou je priblíženie sa svetovému a európskemu štandardu v podiele HDP smerujúceho do školstva v priemere na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP), u nás je to 3,9 percenta HDP.

Zvýšenie investícií do školstva by mali vyrovnať priepastné rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. A tiež priblížiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v školstve mzdám učiteľov v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Pedagogickí a odborní zamestnanci dlhodobo požadujú mzdu vo výške 1,2 až 1,6 násobku priemernej mzdy.

Žiadajú aj komplexné prehodnotenie zákona o pedagogických zamestnancov, systém ich ďalšieho kariérneho rastu a kontinuálneho vzdelávania.

 

 

Zmenili SMER-u kampaň

Učiteľom i sestrám sa podľa Leška podarilo zmeniť predvolebnú kampaň a ovplyvniť politickú diskusiu. „Ak SMER pôvodne dúfal, že udrží kampaň v línii chránim Slovensko a všetko ostatné je druhoradé, tak sa ukazuje, že hysterická nálada okolo utečencom je už za vrcholom a ľudia aj vďaka protestom vnímajú reálnejšie problémy na Slovensku,“ hovorí Leško, ktorý si nemyslí, že učitelia a sestry dosiahnu viac.

„Pre vládnu stranu SMER je to už otázka politickej prestíže. Celá propaganda úspechu SMER-u, ktorá je založená na odfajkovaní toho, čo urobili, presviedča len presvedčených. Ostatní ako sa ukazuje majú kritickejší pohľad na to, čo má za sebou za štyri roky vlády SMER,“ dodáva Leško.

Do protestu učiteľov sa doteraz zapojilo 7639 ľudí, výpoveď doteraz podalo 640 zdravotných sestier. Sestry majú celkovo päť požiadaviek. Chcú riadne financovanie zdravotníckych zariadení, ako aj zákon týkajúci sa nielen nemocníc, ale aj ambulancií, kúpeľov či zariadení sociálnych služieb.

Rovnako volajú po započítavaní materskej či práceneschopnosti do času odbornej praxe, zvýšení počtu sestier a pôrodných asistentiek v systéme, ako aj zvýšení ich miezd a zohľadňovaní odpracovaných rokov.

 

Prečítajte si aj Ako to vyzerá, keď učitelia štrajkujú? Čítajte