Sandra Štasselová chcela ísť na prvý protest na počesť zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej s celou rodinou – manželom a dvojročným synom.

„Pôvodne som si myslela, že to bude pochod ako týždeň predtým a obávala som sa, či zvládneme držať tempo s ostatnými. Tak som cez Facebook napísala výzvu mojím známym, či sa niekto s kočíkom alebo s deťmi alebo s tehotným spomalencom, ako som ja, nepridá. Viacero ľudí sa ozvalo a spolu s kamarátkou sme si povedali, že nech sa pridá ktokoľvek. A aj sa dosť ľudí pridalo (smiech). Ale celý nápad bol len ten, aby sme boli spolu,“ hovorí pre Ženy v meste Sandra Štasselová ako vznikol nápad zorganizovať detskú zónu počas protestov s názvom Kočíky a Deti Za slušné Slovensko.

 

Foto - facebook

 

Nechcú nechať deti doma

Za organizáciou stoja ženy. Okrem Sandry Štasselovej, ktorá pracuje v nadácii Pontis, aj Anna Kratochvílová z občianskeho združenie Jablko či aktivistka, dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council Dana Kleinert. Tá organizátorky prepojila so Starou tržnicou a robí detské odznaky. "Od minulého týždňa sa nám začali hromadne hlásiť ľudia, ktorí zaplatia za odznaky, aby sa vyrobili a rozdávali ďalej. Je to veľká sila. Dnes ich budeme opäť rozdávať a tentokrát máme aj odznaky DETI ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO, RODINY ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO a KOČÍKY ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO (smiech)," hovorí Dana Kleinert.

 

 

„Sme rodičia, ktorým záleží na svojej krajine! Cítime potrebu vyjadriť to aj účasťou na demonštráciách Za slušné Slovensko. Nechceme však nechať deti doma osamote ani s babkami či opatrovateľkou. Pokladáme za dôležité vychovávať potomstvo k spolupatričnosti a občianskej uvedomelosti, vysvetľovať im, čo znamená demokratický štát a čo sú práva občanov. A chceme im byť príkladom,“ napísali organizátorky k udalosti na Facebooku.

Ohlasy rodičov boli pozitívne, ale na facebooku sa našlo niekoľko kritikov. „Deti sa majú hrať na ihrisku a nie chodiť na protesty s rodičmi, ktorým vôbec nerozumejú. Je to od rodiča nezodpovedné brať dieťa na takúto akciu!!!,“ napísal jeden z kritikov.

 

Foto - facebook Daniela Laluhová Tomašovičová

 

Blaha je proti deťom na proteste

Pridal sa aj poslanec SMER-u Ľuboš Blaha. „Organizátori piatkových demonštrácií vyzývajú na pochod za "slušné Slovensko". Nestačí, že vyzývajú väčšinu opozičných voličov, ale oni dokonca vyzývajú aj deti a kočíky. Lebo ak volíte, či podporujete túto vládu, logicky nechcete slušné Slovensko - ste úplná spodina a ktovie, či tiež nie ste mafián a vrah. Toto je message pochodu a zjavne ho treba tlmočiť deťom. A, samozrejme, aj bábätkám v kočíkoch. Lebo zneužívať deti na politiku je odrazu to, čo robí Slovensko "slušným". Výborne,“ napísal pod udalosť na facebooku.

Rodičov s deťmi neodradili ani komentáre ani vyhlásenie o bezpečnostnom riziku počas minulotýždňového protestu. To prišlo na Námestie SNP v Bratislave viac ako 50-tisíc ľudí „Mňa to neodradilo. A asi ani ostatných, keď prišli. Neviem, nemôžem hovoriť za iných, no miera frustrácie a pocitu, že niečo urobiť musíme, zjavne prerástla pocit ohrozenia, ktorý sa neúspešne snažil eskalovať premiér,“ povedala k tomu Štasselová. Dana Kleinert prišla s manželom a tromi deťmi. "Samozrejme, že mi nebolo všetko jedno, ale to riešim v akomkoľvek dave. Pamätám si to z roku 1989, ako komunisti strašili a presne tento istý slovník používa aj Fico. Boja sa občianskych protestov a tak zastrašujú, ako len vedia," hovorí Kleinert.

Priestor pred Starou tržnicou, bokom od Námestia SNP, sa minulý piatok naplnil. „Deti sa spolu naháňali, kreslili s kriedami po chodníkoch a tešili sa z prítomnosti iných detí. Môjmu synovi sa tam vyslovene páčilo,“ povedala k atmosfére minulý piatok. V tržnici mohli rodičia využívať priestory na dojčenie, toalety alebo sa schovať pred davom, ak by mali deti obavy. „Využilo to pár rodičov a za nich veľmi ďakujem tímu Starej tržnice. Tento piatok to bude podobné - každý, kto má dieťa, môže využiť interiér Starej tržnice na cikanie, kakanie, upokojovanie či dojčenie. Ostatní môžu využiť toalety okolitých podnikov,“ hovorí Štasselová.

 

 

Stovky rodičov prídu aj dnes

Na dnešný protest sa podľa facebooku chystá 346 rodičov, viac ako 500 ich prejavilo o udalosť záujem. Organizátorky nevedia odhadnúť, či ich príde viac alebo menej ako minulý piatok.

„U mňa ide skôr o želanie než odhad, ale dúfam a verím, že príde omnoho viac ľudí. Po včerajšku a premiérovom kladení si podmienok prezidentovi o tom, kto bude šéf vnútra a kto premiér som nevedela, či sa mám smiať, či plakať. Toto už prekračuje všetky hranice. Vadala je v base kvôli talianskemu zatykaču a Fico chce vymeniť pár servilných postavičiek. Hanbím sa za túto vládu a chcem pre seba a svoje deti lepšiu politickú reprezentáciu,“ dodala Štasselová.