Tak a mám/e to za sebou. Rozvod. Koniec. Bodka... Sedem rokov a 17 dní presne. 20 minút svadba. 50 minút rozvod. Nebolo čo riešiť, veď sme sa na všetkom dohodli ako civilizovaní ľudia. Takže to odsýpalo jedna báseň (aké klišé, keď píšem o rozvode).

Nie sme prví, ani poslední (veru štatistici vedia o tom svoje).

Je toho toľko, čo by som chcela ešte povedať, dodať, doplniť a vysvetliť. Ale hlavne toto: ďakujem Ti môj prvý muž, ďakujem za všetko.

Ďakujem za tých sedem rokov a 17 dní manželstva. Za každé slovo, to dobré, aj to horšie. Za trpezlivosť, aj netrpezlivosť. Za povzbudenie, aj hanu. Za biele rána, čierne večery a aj tie šedé hodiny medzi tým. Za to, že si mal odvahu ísť do toho, hoci som komplikovaná. Za to, že si sa bál konca, hoci si už nechcel ísť ďalej.

Ďakujem za to, že si ma počúval, poúčal, hneval, tešil, nepotešil, povzbudil, schladil, napálil aj rozpálil. Ďakujem, že si ma tlačil, pretlačil aj vytlačil... Ďakujem, že si sa vzdával, plával, premáhal a pomáhal... Za chvíle vtipné, trápne, bežné, svižné, pomalé aj zdĺhavé.

Ďakujem za to, že si bol so mnou na miestach, kam nemá každý odvahu (teraz narážam na pôrodnú sálu nemocnice Kramáre). Ďakujem, že si nechcel ísť so mnou na miesta, kam sa tlačí každý.

Ďakujem. Ďakujem. Ďakujem...

V tej súdnej sieni som zase na chvíľu videla toho muža, čo som si brala a dúfam, že aj ty si videl na chvíľu tú ženu spred rokov. Som už troška iná. Trošku dosť.. A Ty tiež. Myslím, že mnohí, keď sa na nás teraz pozerajú sa pýtajú: čo mali títo dvaja ľudia spoločné? No niečo áno, niečo málo áno.

A nečudujte sa osloveniu prvý muž. Jednoducho mám pocit, že pomenovanie bývalý, ex, exmanžel
(rovnako opačne) nesie v sebe niečo negatívne. A to nielen voči bývalému partnerovi, ale aj voči nám. Akoby tam okrem toho, že niečo skončilo, bola aj taká hana, niečo nedokončené, neuzavreté. Niečo, čo tých dvoch stále spája, no negatívne. Ak povieme prvý muž, prvá žena, mám pocit, že dávame tomu človeku miesto v našich životoch, ktoré mu/jej patrí. No a zároveň sa otvárame ďalšiemu vzťahu.

Tak a koniec.

Ide sa ďalej... Prípadné ponuky na sobáš sú už teda oficiálne povolené.

 

Prečítajte si aj Všetko, čo viem o mužoch