O polnoci zo soboty na nedeľu (17.5.2020) Rakúsko opätovne otvorí uzavreté hraničné priechody so Slovenskom, Českou republikou a Maďarskom.  Oznámilo to podľa ORF rakúske ministerstvo vnútra. 

Kontroly budú len náhodné

Uľahčí sa tak voľný pohyb osôb a tovaru a zlepší sa situácia najmä pre pendlerov, ktorí dochádzajú za prácou a ľudí žijúcich v pohraničných oblastiach.

“Kontroly zdravotníckych orgánov a polície budú obmedzené a vykonávať sa budú iba náhodne,“ uviedla ministerstvo. Znamená to, že nebudú kontrolovať každého vodiča. 

Ak to „epidemiologický vývoj umožní“, mohli by sa tieto hranice „úplne otvoriť“ 15. júna.

Rakúšania už otvorili kaviarne

“Naším cieľom je čo najviac slobody a čo najmenej obmedzení. Toto uvoľnenie bude ďalším krokom k normálnosti pre ľudí v prihraničnej oblasti a zjednoduší pendlerkám a pendlerom každodenný život,” uviedlo vo vyhlásení ministerstvo.

Hranicie s Nemeckom, Lichtenštajnskom a Švajčiarskom otvorila Rakúsko už v piatok 15. mája. Od piatka už môžu byť v Rakúsku otvorené všetky reštaurácie a ďalšie pohostinstvá. Pre koronavírusovú krízu platia mimoriadne hygienické opatrenia ako ochranné rúška pre personál, prideľovanie miest na sedenie, horná hranica štyroch dospelých pri stole či minimálna vzdialenosť pri stoloch.