Svet už tretí týždeň pozorne sleduje, ako na súde vo Virgínii dve protistrany rozprávajú prostredníctvom svedkov, vrátane šoférov, psychológov a policajtov, dva dramaticky odlišné príbehy. Súdny spor Johnnyho Deppa a Amber Heardovej sa zapíše do dejín ako proces, ktorý rozdelil spoločnosť.

Napriek tomu, že sa ešte neskončil, veľká časť verejnosti o výsledku verdiktu nepochybuje. Na sociálnej sieti TikTok presiahol počet fanúšikov Johnnyho Deppa dva milióny.

Verejnosť má do súdnej siene povolený vstup a pred budovou súdu sa tvorí rad ešte pred východom slnka. Tí, ktorým sa neujde miesto, postávajú pred budovou s nápismi, niektorí sú oblečení v kostýmoch. Drvivá väčšina prizerajúcich prišla podporiť Johnnyho Deppa. “Chceme len podporiť nášho kapitána,” hovorí pre americký denník The New York Times jeden z fanúšikov, “Ak jeho loď pôjde ku dnu, my pôjdeme s ním.”

Fanúšikovia a sociálne média majú jasno

Polarizácia spoločnosti je najviditeľnejšia na sociálnej sieti TikTok. Hashtag #johnnydeppisinnocent (Johnny Depp je nevinný) má na sieti vyše 1.4 milióna zdieľaní. Na filmoch s majstrom prevlekov vyrástla celá generácia, nemožno sa preto čudovať masovej podpore Deppa, ktorú posledné týždne vidieť pred súdnou sieňou a na internete.

Johnny Depp na súde vo Virgínii.  Foto - TASR/AP

Pridala sa k nemu aj kozmetická firma Milani Cosmetics. Heardovej právnička mala údajne ukázať súdu ich mejkap. Herečka ho použila na prekrytie modrín na tvári, ktoré jej mal spôsobiť práve Depp. Milani Cosmetics vo videu na TikToku tvrdí, že spomínaný produkt v čase incidentu nebol na trhu. Neskôr však vyhlásila, že nejde o formálne stanovisko a nemôže s istotou identifikovať svoj produkt.

Video sa však stalo virálnym a pre fanúšikov Deppa predstavuje ďalšiu trhlinu v Heardovej výpovedi.

Kľúčová je dôveryhodnosť Amber Heardovej

Dilema, pred ktorou dnes stojí porota, je jasná. Cooper Lawrencová, novinárka a autorka, ktorá sa špecializuje na kultúru celebrít, sa nazdáva, že práve dôveryhodnosť Amber Heardovej je pre prípad kľúčová.

Verejná mienka je stále jasnejšie na strane predstaviteľa slávneho kapitána Sparrowa. Dôveryhodnosť Heardovej zároveň narušili viacerí svedkovia, ktorých si tento týždeň právny tím Deppa predvolal.

Jedným z nich je Terance Dougherty, generálny poradca Americkej únie občianskych slobôd. Vo štvrtok vypovedal o slávnom stĺpčeku, ktorý je katalyzátorom celého procesu aj o dotácii, čo nikdy neprišla. Heardová neziskovej organizácii ešte v roku 2016 sľúbila 1,3 milióna amerických dolárov z rozvodového konania. Dougherty dodnes neobdržal celú sumu. Časť peňazí podľa neho prišla priamo z konta generálneho riaditeľa Tesly a nového vlastníka Twitteru Elona Muska, ktorý s Heardovou krátko chodil.

Nesplnený sľub môže značne ovplyvniť smerovanie súdneho procesu. Narúša totiž obraz herečky ako dôveryhodnej osoby. “Ak bude Amber klamať o niečom, čo je ľahko overiteľné, musíte si položiť otázku - o čom inom ešte klame?,” pýta sa Lawrencová.

Článok Heardovej z roku 2018, v ktorom o sebe hovorí ako o obeti domáceho násilia, poškodil Deppovi podľa vlastných slov kariéru. Dnes je na stole otázka, či je Heardová skutočne autorkou daného textu.

Dougherty predložil súdu mailovú korešpondenciu medzi herečkou a organizáciou. Podľa nej pochádza prvý návrh stĺpčeka z pera jedného zo zamestnancov organizácie. Zároveň potvrdil, že publikovanie stĺpčeku bolo starostlivo načasované. Denník Washington Post ho uverejnil len tri dni pred premiérou filmu Aquaman, v ktorom Heardová hrala po boku Jasona Momoa.  Či publicita článku mala poslúžiť ako upútavka na film alebo či mal film upriamiť pozornosť na problematiku domáceho násilia, zostáva nejasné.

Depp a Heardová na začiatku

V prospech Johnnyho Deppa vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi aj ochrankár Malcolm Connelly. Ten porote opísal začiatok vzťahu celebrít, ktorý bol ako prechádzka ružovou záhradou. “Bolo skvelé vidieť, že Johnny je opäť šťastný,” povedal Connelly, dodal však, že dynamika dvojice sa postupne zmenila.

Depp bol čoraz zakríknutejši, Heardová náladovejšia. Ochrankár tvrdí, že herečku počul viackrát počas hádky kričať. Zdôraznil, že si nikdy nevšimol fyzické poranenia na jej tvári. Práve naopak, bol to Depp, kto sa na výlete loďou podľa neho objavil s podliatinami.

Connelly opísal súdu aj neslávne známy incident z Austrálie z roku 2015. Depp si počas výletu vážne poranil prst, sám toto zranenie opísal ako groteskné. Keď ochrankár prišiel do sídla bývalých partnerov, ocitol sa uprostred chaosu, Depp si držal poranený prst a Heardová naňho kričala, že je zbabelec. Connelly následne odviezol herca do nemocnice.

Olej do ohňa priliala správkyňa Deppovho pozemku na Bahamách Tara Robertsová. Podľa vlastných slov si vypočula roztržku bývalých manželov, počas ktorej Depp zmienil, že Heardová po ňom hodila plechovku. Zároveň však potvrdila, že našla Deppa ležať omdletého na pláži, čo Heardovej právnici pripisujú hercovmu problému s alkoholom. Výjav bol podľa Robertsovej tak znepokojujúci, že personál zariadil presun Deppovych detí preč z ostrova.

Diagnózy Amber Heardovej 

Nielen verejnosť, ale aj psychológovia sú v prípade Deppa a Heardovej rozpoltení. Sme svedkami chladnej vypočítavosti a narcistického správania alebo snahy dokázať, že aj roky zbožňovaný herec je schopný násilia?

Pred porotu sa tento týždeň postavila aj forenzná psychologička Shannon Curryová. Tú si Deppov tím najal, aby v decembri 2021 vyšetrila a diagnostikovala Amber Heardovú.

Psychologička po dvanástich hodinách rozhovorov skonštatovala, že Heardová trpí dvoma diagnózami, hraničnou poruchou osobnosti a histriónskou poruchou osobnosti. “Správanie týchto ľudí poháňa strach z opustenia. Zúfalo sa tomu snažia zabrániť,” opísala Curryová typické znaky hraničnej poruchy osobnosti. Dodala, že sa vyznačuje aj veľkou mierou nestability, agresivity a neustálej potreby byť v centre pozornosti.

Zatiaľ čo časť verejnosti nad diagnózou psychologičky súhlasne prikyvuje, jej svedectvo kritizujú viacerí aktivisti v boji proti domácemu násiliu. Patrí k nim psychologička Jessica Taylorová. Tá uviedla, že podobné vyhlásenia znevažujú ženy, ktoré sa odvážia vystúpiť so svojím príbehom na verejnosť.

“Tisíckam žien, ako je Amber, budú nariadené podobné psychologické vyšetrenia, ktoré väčšinou diagnostikujú poruchu osobnosti, aby zdiskreditovali ich svedectvo,” myslí si Taylorová.

Domáce násilie

Odborníci na domáce násilie napriek množstvu svedkov zatiaľ na súde nevypovedali. Práve domáce násilie je pritom nosnou témou procesu. Podľa odborníkov ide o zložitý a komplikovaný prípad a doterajšie svedectvá naznačujú, že násilne sa správali obe strany.

Podobný názor už vyjadrila bývalá manželská poradkyňa Deppa a Heardovej Lauren Andersonová, ktorá vo vzťahu videla vzájomné zneužívanie. “Tento proces je obrovská senzácia,” myslí si prezidentka Národnej koalície proti domácemu násiliu Ruth Glennová a dodáva, že počas žiadeho súdneho procesu nevidela verejnosť tak zaujatú voči jednej strane.

Vysielanie zo súdnej siene sledujú naživo milióny ľudí. Fanúšikovia uzatvárajú medzi sebou stávky, z výpovedí na súde tvoria zhudobnené klipy. Bolestivé okamihy premieňajú na zábavnú hru dobra a zla s jasným víťazom, zatiaľ čo svetové značky využívajú publicitu prípadu na vlastnú kampaň.

Je dôležité, aby sme nezabudli, na čo sa pozeráme. Nesledujeme divadelné predstavenie či drámu dvoch celebrít, ale prípad násilia zo strany intímneho partnera. Podľa Glennovej vidíme dvoch ľudí, ktorých život je roztrhaný na drobné kúsky.

Nemožno sa čudovať, že tieto trhance bez kontextu vyznievajú mimoriadne nepriaznivo pre jednu aj druhú stranu. “Tento proces je pre nás príležitosťou rozprávať o domácom násilí a o tom, čo znamená. Nemôžeme to však urobiť, kým si nevypočujeme, čo hovorí Amber Heardová,” uzatvára Glennová.

Herečka Amber Heardová má vypovedať na súde budúci týždeň. Jej výpoveď môže zmeniť smerovanie súdneho procesu, vyzerá to však, že spor o verejnú mienku už prehrala.