Nájsť miesto, ktoré kombinuje viacero zážitkov pre deti aj dospelých nie je jednoduché. My sme pre vás jedno také našli. Región Dolnej Moravy v Pardubickom kraji očarí nadšencov turistiky, adrenalínu, bicyklovania, histórie, aj koní.

Nachádzajú sa tu turistické unikáty, ktoré sú najväčšie nielen v Česku, ale niektoré aj na celom svete – najväčší visutý most, prechádzka v oblakoch, adrenalínové detské a cyklistické parky, turistiku, krásnu prírodu, očarujúce zámky, záhrady aj žrebčíny.

Dolná Morava: tipy na víkend alebo dovolenku

Z Bratislavy vám potrvá cesta približne 3 hodiny. Na celodenný výlet to nie je úplne blízko, preto si radšej výlet naplánujte na víkend alebo ako dovolenku. Bolo by vám ľúto, ak by ste nestihli navštíviť to najkrajšie, čo tento kraj ponúka. Ubytovanie nebude problém. Pardubický kraj a región Dolnej Moravy ponúka veľmi veľa možností, od hotelov, penzióny, či ubytovanie na súkromí. Ale ak si ráno privstanete a nemáte problém s dlhšou cestou autom, najväčšie atrakcie viete stihnúť aj za jeden deň.

Aby sme vám plánovanie čo najviac zjednodušili, váš víkendový alebo dovolenkový itinerár by mohol vyzerať aj takto:

Z horského rezortu Dolná Morava sa lanovkou Sněžník dostanete na vrchol horského hrebeňa Slamník, ktorý je súčasťou masívu Králicky Sněžník. Lanovka prekonáva 369 výškových metrov. Ak máte radi turistiku, na vrchol sa môžete dostať aj piatimi rôznymi turistickým trasami alebo na bicykli. Najkratšia má 4 km a dá sa zvládnuť aj s terénnym kočiarom. Pod vrcholnou stanicou lanovky v blízkosti chaty Slamienka sa v nadmorskej výške 1116 m.n.m. nachádza najväčší český Chodník v oblakoch. Na jeho vrchol vo výške 55 metrov sa dostanete pohodlne dreveným chodníkom, ktorý zvládnete aj s kočíkom. Na najvyššom bode stavby je umiestnená sieť, ktorou sa prejdú len tí najodvážnejší.

Chodník v oblakoch a Sky Bridge 721 sú hneď vedľa seba. Foto - CzechTourism

Z vrcholu uvidíte dych berúce výhľady na celý masív Králického Sněžník, Krkonoše, hrebeň Jeseníkov aj údolie rieky Morava. Cesta dole môže byť ešte viac dobrodružná, ak si ju skrátite nerezovým toboganom, ktorým sa spustíte až celkom dole.

Prejdite sa po najdlhšom visutom moste na svete 

Po Chodníku v oblakoch sa presuniete k najväčšej nielen českej ale aj svetovej atrakcii. Visutý most Sky Bridge 721 je najdlhším visutým mostom na svete. Bol otvorený pred rokom a už sa prebojoval do rebríčka 50 najlepších miest na svete. Dostal sa aj na titulnú stránku amerického magazínu TIME a za prvých 8 mesicov ho navštívilo už viac ako 280 tisíc ľudí.

721 metrov dlhý most vo výške až 95 metrov nad zemou spája horský hrebeň Slamník s hrebeňom Chlum cez údolie Mlynského potoka. Počas takmer polhodinovej ceste budete obdivovať krásne výhľady do okolitej prírody aj technické detaily unikátnej stavby.

Nechýba ani virtuálna realita

Po prejdení mosta sa vydáte náučnou trasou Most času, počas ktorej sa môžete doslova preniesť v čase prostredníctvom interaktívnej hry s rozšírenou realitou. Trasa, na konci ktorej vás čaká opäť krásny výhľad, sa dostanete späť  k nástupnému bodu.

Vstupenku na Sky Bridge si kúpte vždy vopred. Najvýhodnejšie je kúpiť ju v rámci cenového balíčka, ktorý zahŕňa aj Chodník v oblakoch a lanovku.

V regióne Dolná Morava čakajú na deti zábavné vodné a lesné zážitkové parky. Foto -  archív Destinační společnost Východní Čechy

Cesta dole môže byť opäť ako inak dobrodružná. Nadšenci adrenalínu sa môžu spustiť po Mamutej bobovej dráhe, ktorá ma dĺžku 3 km a dosiahnutá rýchlosť môže byť až 50km/h.Ak preferujete tradičné trasy, tak máte na výber opäť pešiu turistiku, alebo sa zveziete opäť lanovkou. 

Ďalší deň alebo dni môžete využiť podľa vašich preferencií. Závisí od toho, či ste športovci, turisti, cyklisti, milovníci histórie, gastronómie alebo aj koní. Vo Východných Čechách si môžete nakombinovať výlety a zážitky tak, aby sa boli spokojní rodičia, menšie deti, tínedžeri, aj partia kamarátov.

Cyklisti si užijú trail parky, turisti tretí najvyšší český vrch

Ak ste cyklisti, užijete si najväčšiu sieť cyklistický trailových parkov Trail Park Dolná Morava, ktoré ponúkajú možnosti viacerých obťažností. Od najľahších pre rodiny s deťmi až po technicky náročné terény a zjazdy pre skúsených bikerov. Bicykle si môžete aj požičať na mieste.

Cyklistický Trail Park Dolná Morava. Foto -  archív Destinační společnost Východní Čechy

Milovníkom pešej turistiky odporúčame vystúpiť na Králický Sněžník, ktorý je so svojimi 1423 metrami najvyšším vrcholom Pardubického kraja a treťou najvyššou horou Českej republiky. Leží na hranici s Poľskom a v minulom roku bola na jeho vrchole z poľskej strany dostavaná a sprístupnená rozhľadňa.

Dolná Morava: Raj zámkov a hradov

Ak vyhľadávate hrady a zámky, nesmiete obísť renesančný zámok v Litomyšli, ktorý je od roku 1999 zapísaný na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hoci v tomto roku sa začne jeho dlho očakávaná  rekonštrukcia, zámok zostane verejnosti otvorený a sprístupnený jednou návštevníckou trasou.

Naopak, po rozsiahlej rekonštrukcii sa v máji otvára vo svojej plnej kráse majestátny hrad Kunětická hora, kde bude na prehliadky pripravený hlavný hradný palác, kaplnka sv. Kataríny a obnovený Jurkovičov palác.

Zámok Litomyšl je zapísaný v UNESCO. Foto - Lukáš Zeman.

Zámok Slatiňany je šľachtická rezidencia vzdialená od Pardubíc len 15 km. Zámok si zahral v slovensko-českom filme Slúžka. V tesnej blízkosti zámku sa nachádza žrebčín, kde sa chovajú starokladrubskí vraníci.

Kone sú symbolom kraja

Kone sú symbolom Pardubického kraja z viacerých dôvodov. Nielen milovníkom koní a dostihov, ale aj širokej verejnosti je známe Dostihové závodisko Pardubice, predovšetkým Veľká pardubická steeplechase. Tradícia tohto jedinečného a ťažkého dostihu má už 133 rokov a tento rok sa bude konať v nedeľu, 8. októbra 2023.

Absolútnym unikátom je Národný žrebčín Kladruby nad Labem, ktorý bol pre chov a výcvik ceremoniálnych koní zapísaný v roku 2019 na zoznam UNESCO. V areáli žrebčína je sprístupnených niekoľko návštevníckych trás, uvidíte zámok, kde  sa zdržiavala aj cisárovná Sissi, unikátnu zbierku kočiarov i stajňu, kde chovajú starokladrubské kone.

Žrebčín Kladruby nad Labem. Foto - Tomáš Kubelka

Na koniec výletu si môžete nechať návštevu krajského mesta Pardubice alias „mesto perníka“, ktoré vás prekvapí svojou zachovalou mestskou pamiatkovou rezerváciou i jedinečným zámkom. Na brehu rieky Chrudimky sa nachádza areál Automatických mlynov, známych pod názvom „Gočárovy mlýny“.