LONDÝN, BRATISLAVA. Keď odmietla nosiť v práci topánky na vysokom opätku, prepustili ju. Prípad 27-ročnej Londýnčanky Nicoli Thorpovej hneď na to rozpútal debatu o sexizme v Británii a hraniciach dress codu vo firmách. Petíciu na podporu Thorpovej podpísalo podľa denníka Guardian na sociálnych sieťach za necelých 48 hodín 110-tisíc ľudí.

„Vo Veľkej Británii je stále legálne požadovať od členky personálu, aby nosila vysoké opätky aj proti jej vôli. Zákony predpísaného obliekania (dress code) by mali byť zmenené tak, aby žena mala možnosť nosiť aj nízke topánky v práci, ak si to želá. Súčasný dress code je zastaraný a sexistický,“ píše sa v petícii podľa denníka The Guardian.

 

 

Muži nemusia

Dress Code poradenskej spoločnosti PwC, kde Thorpová pracovala ako recepčná,  predpisoval žene v jej pozícii, aby nosila opätky vo výške  5 až 10 centimetrov. Žena sa sťažovala, že nosiť také vysoké topánky je pre ňu utrpením.

„Opýtala som sa ich, či by túto požiadavku musel splniť aj muž a oni sa mi vysmiali. Podľa mňa tak ide o nezmyselnú požiadavku a o znak sexizmu,“ povedala pre BBC.  

S debatou, ktorú jej prípad vyvolal, je mladá žena spokojná. „Ukazuje sa, že je to dôležitá téma a ide správnym smerom. Otvoril sa dialóg pre ženy, aby hovorili, ako sa cítia v práci a ako sa majú obliekať,“ dodala podľa BBC.

 

 

 

Odôvodnené obliekanie

Britské zákony dovoľujú zamestnávateľom prepustiť zamestnanca, ak nedodržiava v práci „odôvodnený“ štýl obliekania. Môžu platiť aj rozdielne požiadavky na mužov a ženy.

Nosenie vysokých opätkov však podľa odborníkov nie je len o otázkou imidžu firmy, ale aj zdravotným problémom. Nie každá žena je schopná chodiť na vysokých opätkoch a môže jej to spôsobovať problémy.

Firma Portico, ktorá recepčnú zamestnala a ponúkla firme PwC, pripustila, že je to problém a zmenila postoj. „S okamžitou platnosťou môžu všetky ženy v práci nosiť ploché topánky,“ uviedla podľa BBC. 

 

Prečítajte si aj Kráľovná Alžbeta II. povedala o Číňanoch, že boli veľmi hrubí