Športová redaktorka Barbora Žiačiková položila sexistickú otázku, a hoci ju to ľudsky mrzí, nerozumie, kde je problém. Nerozumie tomu ani slovenská verejnoprávna televízia, keď sa ospravedlňuje, že chcela odpoveď asistentky trénera nemeckého hokejového tímu Jessicy Campbellovej použiť k pripravovanému šotu pre zábavnú lifestyleovú reláciu Citronáda”.

A celé to nepochopil ani Richard Lintner, ktorý otázku označil za nedorozumenie, lebo v jeho Citronáde vlastne chceli ukázať, že ženy sú v mužskom hokeji prínosom.

Barbora Žiačiková a Jessica Campbellová

Jessica Campbellová prepisuje históriu mužského hokeja ako prvá žena na majstrovstvách sveta v hokeji, ktorá dáva zo striedačky pokyny nemeckým hráčom. Svetové médiá píšu o tom, ako Jessica Campbellová rúca predsudky a stereotypy o ženách, ktoré sa dokážu presadiť v mužskom športe svojimi schopnosťami.

Barbora Žiačiková a RTVS ju naopak degradovali na mladú fešandu, ktorá sa stretáva (asi v šatni) so sexi hokejistami a tak ich, samozrejme, zaujímalo, ktorí sa jej páčia viac (alebo možno, s ktorými aj spí?) Lebo, akú zábavnú odpoveď myslitelia a mysliteľky v RTVS čakali na takúto dehonestujúcu otázku?

Kanaďanka Jessica Campbellová je asistentkou Toniho Söderholma, fínskeho kouča, ktorý trénuje nemecký tím. Na urážku slovenskej redaktorky upozornila ako prvá fínska verejnoprávna televízia YLE.

Fínsko a stredovek na Slovensku

To je tá krajina, ktorá dala ako prvá v Európe ženám hlasovacie právo a patrí k štátom s najvyšším podielom žien na rozhodovaní a moci. Krajina, kde je realitou, nie teóriou, že ženu neposudzujete podľa vzhľadu či veku, ale podľa jej schopností a vedomostí.

V Spojených štátoch amerických sa po dlhých rokovaniach zrodila historická dohoda, podľa ktorej budú americké futbalistky a futbalisti odmeňovaní rovnako pri ich účasti na majstrovstvách sveta vo futbale. Uznali, že športové výkony sa nerozlišujú podľa pohlavia hráčov a hráčok. "Táto dohoda zmenila hru tu v Spojených štátoch a má potenciál zmeniť ju aj na celom svete," povedala prezidentka amerického futbalu Cindy Parlow Coneová.

V rovnakom čase vrátila redaktorka Barbora Žiačiková a RVTS tému žien v športe do hlbokého stredoveku. A to nie je ľudské, ale profesionálne zlyhanie, po ktorom by sme mohli na tlačovke položiť otázku, či je RTVS naozaj verejnoprávna (keď takú otázku zadá) a športová redaktorka svojprávna (keď takú otázku položí).