Bývalá kanadská hokejista Jessica Campbellová si vo svojich 29 rokoch získala rešpekt ako historicky prvá žena, ktorá sa stojí na veľkom svetovom turnaji na striedačke mužov.

Fínsky kouč Toni Söderholm, ktorý trénuje nemecký hokejový tím, si ju vybral ako asistentku trénera počas majstrovstiev sveta v hokeji vo Fínsku. Na starosť jej dal napríklad réžiu presilových hier.

Nevhodná otázka pre Campbellovú

V stredu počas rozhovorov s európskymi televíznymi štábmi však dostala Jessica Campbellová otázku, ktorá sa nijako netýkala jej profesionálnych kvalít, ale vzhľadu.

Športová redaktorka Barbora Žiačiková.  Foto - facebook RTVS

Otázku dostala od slovenskej reportérky verejnoprávnej RTVS Barbory Žiačikovej. „Aké to je byť atraktívnou ženou, keď je okolo vás toľko príťažlivých mužov? Možno máte niektorých radšej ako ostatných...“

Otázka Barbory Žiačikovej 

Campbellovú podľa portálu iSport.cz otázka veľmi zaskočila a pýtala sa slovenskej novinárky, čo touto otázkou sleduje a akú očakáva odpoveď. Keď slovenská novinárka otázku opakovala, asistentka trénera Nemcov Campbellová zareagovala pohoršene. „Toto je moja práca a profesia. Hráči si robia zase tú svoju. Mám s nimi silný čisto profesionálny vzťah, nič ďalšie nie je.“

Keď sa rozhovor skončil, Campbellová išla za hovorcom nemeckého národného tímu, aby mu povedala, že sa jej otázky slovenskej reportérky vôbec nepáčili. O faux pas ako prvá informovala fínska verejnoprávna televízia YLE a otázku Žiačikovej označila za „nehoráznu narážku“.

“Ženských trénerok je stále viac, je to trend, ktorý naberá na sile. Pribúdajú nielen v ženskom hokeji, kde tiež viedli ženské tímy muži, ale aj na mužských striedačkách. Prinášajú do hokeja nový pohľad na hru, určite je to prínos,” hovorí pre Ženy v meste bývalý tréner rakúskych mládežníckych hokejistiek Jozef  Hosmaj, ktorý považuje otázku slovenskej športovej novinárky za nevhodnú.

Kto je Jessica Campbellová

Jessica Campbellová sa hokeju venovala od detstva. Na ženskom svetovom šampionáte do 18 rokov v roku 2010 bola vyhlásená najužitočnejšou hráčkou turnaja. Vtedy viedla kanadské mužstvo ako kapitánka a zlatým gólom rozhodla finále proti Spojeným štátom.

Kanadu podľa portálu iDnes.cz reprezentovala ešte na svetovom šampionáte v roku 2015, z ktorého si odviezla striebro. Na klubovej úrovni hrala v Calgary a naposledy za švédskej Malmö v sezóne 2019/20, to už sa viac ako rok venovala trénovaniu.

„Pre mňa je Jessica spolukouč a je úplne jedno, či je to žena, alebo muž. Dúfam, že už o tom nebudeme musieť diskutovať,“ povedal fínsky kouč Toni Söderholm pre Süddeutsche Zeitung.

„Keď si sadnete v lietadle a zistíte, že ho bude pilotovať žena, tiež nevstanete a nepôjdete späť k terminálu. Bolo pre mňa čisto hokejové rozhodnutie, že som si Jessicu vybral. Zaujíma ma len hokej a schopnosti v ňom,“ dodal. 

Kto je Barbora Žiačiková

Barbora Žiačiková, ktorá študovala na Fakulte masmédií na Paneurópskej vysokej škole, je známa aj ako semifinalistka Miss Universe SR v roku 2013. Je to aktívna športovkyňa, ktorá sa venuje golfu.

Ako športová redaktorka RTVS sa dostala do povedomia v decembri 2019, keď počas stretnutia 30. kola hokejovej ligy Banská Bystrica – Poprad dostala strelu pukom rovno do tváre.

Následky boli hrozivé – zlomená kosť, podliatiny, oko zaliate krvou, otras mozgu a otvorená rana, bola nutná operácia. „Robila som si poznámky a mala som sklonenú hlavu aj zrak. Nesledovala som až tak pozorne dianie na ľade. Puk som zaregistrovala až v tesnej blízkosti tváre, že som nemala čas zareagovať – skloniť hlavu, uhnúť sa alebo kryť rukou,“ povedala vtedy Žiačiková k incidentu.