Pod pojmom retro si väčšina z nás predstaví veselé farby a mozaiku na stenách v štýle osemdesiatych rokov. Slovíčko retro však označuje čokoľvek, čo bolo používané a uznávané ako módne v minulosti a nezáleží na tom, či tom bolo pred dvadsiatimi alebo dvoma stovkami rokov.

Vaša kúpeľňa potom môže vyzerať pokojne ako z rozprávky. A ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí vlastnia kúpeľňu väčších rozmerov, môžete sa inšpirovať dobami skutočne dávno minulými a vyskúšať napríklad viktoriánsky štýl. A že kráľovná Viktória mala vynikajúci vkus, je viac než isté! 

Medzi poznávacie znaky kúpeľne v retro štýle sa radia výrazné prvky a bohaté zdobenie. Na palete farieb nájdeme prevažne jemné pastelové odtiene, ktoré nechajú vyniknúť žiarivým dekórom a ostatným dôležitým prvkom. Môže to byť ale aj naopak: vybavenie v znamení decentnosti v kombinácii so sýtymi farbami. Jedno by totiž nemalo prebíjať druhé. 

Voľne stojaca vaňa ako nutnosť

Dominantným prvkom každej kúpeľne je vaňa či sprchový kút. V prípade retro štýlu je však jasnou voľbou voľne stojaca vaňa. Mala by stáť na zdobených nožičkách alebo na podstavci. Ak chcete docieliť ideálneho súladu, vyberte vaňovú batériu v rovnakom designe a odtieni ako nožičky. Voľne stojace vane vašej kúpeľni dodajú noblesu, eleganciu a nostalgickú atmosféru.

Foto - Shutterstock

Kohútikové batérie víťazia!

Neoddeliteľnou súčasťou retro kúpeľne je tiež umývadlová batéria. S tými pákovými sa rovno rozlúčte, kľúčom k úspechu sú v takto koncipovaných kúpeľniach tradičné kohútikové batérie. Vyberať môžete medzi chrómovým, mosadzným, zlatým, bielym alebo napríklad aj čiernym vyhotovením.

Navyše ventily môžu byť keramické, čo ešte viac podtrháva charakter retro štýlu. A aké zvoliť umývadlo? My odporúčame to postavené na doske. Vždy ale dbajte predovšetkým na to, aby malo rovnaké krivky ako vaňa. 

Od detailov k dokonalému celku

Finálny vzhľad tvoria doplnky. Aby ste celkovo doladili kúpeľňu, rozhodne nezabudnite na veľké oválne zrkadlo v ozdobnom a ideálne veľmi bohato vyrezávanom ráme. V podobnom štýle môže byť vyhotovený tiež nábytok. Ideálnou farbou je biela či krémová s ľahkou patinou alebo tmavé drevo – napríklad buk alebo mahagón.

Ešte dôležitejší je ale tvar jeho úchytiek alebo nožičiek podstavnej časti, pretože práve tie nás nenechajú na pochybách, že sme sa pri návšteve kúpeľne ocitli o niekoľko desiatok rokov v minulosti. Tomuto pocitu môžu prispieť tiež držiaky na uteráky alebo nádoby na drobné predmety. 

Prvotriedna kvalita a nádych starých časov, v kombinácii s pohodlím modernej doby – to je kúpeľňa v retro štýle. Očarila vás tak ako nás? Neváhajte a začnite s realizáciou!