BERLÍN, BRATISLAVA. Mesto, ktoré stále diskutuje o rodovej rovnosti, pripravuje revolučnú zmenu. Prvýkrát chce urobiť pisoáre aj pre ženy. Spolu s Technickou Univerzitou Berlín prišiel s novým konceptom toaliet a pod heslom “rovnosť pohlaví” bude budovať unisex toalety.

 

Takéto pisoáre na verejných toaletách blízko viedenskej Národnej opery musel prevádzkovateľ odstrániť po kritike politikov, že sú sexistické. Foto - TASR/AP

 

Obavy z baktérií 

Rovnoprávnosť pohlaví na záchodoch požaduje zeleno-červená koalícia v Berlíne pod vedením expertky na klímu a senátorky pre životné prostredie Regine Güntherovej. Tvrdí, že máloktorá žena si rada sadá na záchod na verejných toaletách, pretože má obavy z baktérií.

Nový koncept záchodov pre Berlín má 97 strán. Píše sa v ňom o hygiene, bezpečnosti, bezbariérovosti, ale aj o rovnosti pohlaví. “Z pohľadu rovnosti nie sú pisoáre akceptovateľné,” píše sa v návrhu podľa Berliner Zeitung. Aj ženy by mali mať možnosť močiť postojačky.

Ďalším z dôvodov je aj ochrana životného prostredia. Špecialista na sanitárny dizajn Mete Demiriz uviedol, že unisexové pisoáre ušetria vodu, pretože podľa výskumov ženy na verejných toaletách splachujú počas jednej návštevy až trikrát.

 

Pisoáre Girly od talianskeho dizajnéra. Foto - www.stylepark.com

 

Ocenené pisoáre Girly

Nový koncept sa bude inšpirovať talianskym dizajnérom Matteom Thunom, ktorý pisoáre pre ženy s názvom Girly vymyslel a získal za nich v roku 2004 cenu za design Compasso d’Oro.

Nové toalety budú musieť mať i dobrú viditeľnosť vchodu, riadne osvetlený exteriér, núdzový alarm, ako aj nediskriminačné piktogramy. 

 

Prečítajte si aj Nie je toaleta, ako toaleta. Je aj štátna