BRATISLAVA. Drámu Špina, hraný celovečerný debut režisérky Terezy Nvotovej, od jej svetovej premiéry na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale Rotterdam uviedlo viacero svetových festivalov, na predstavenie domácemu publiku však stále čaká. Do slovenských kín ho podľa Petra Gašparíka z uvedie distribučná spoločnosť Forum Film 22. júna 2017.

 

Ako učiteľ matematiky sa predstaví Róbert Jakab.  Foto - Forum Film

 

Znásilnenie mladého dievčaťa

Špina rozpráva príbeh sedemnásťročnej Leny, stredoškoláčky užívajúcej si prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi a magické rána nad Dunajom. Keď jej však život plný snov a túžob naruší znásilnenie, musí sa vydať na cestu, ktorá viac nie je bezstarostným dospievaním, ale vnútorným bojom s vlastnými démonmi. Okolie jej nerozumie a už nikdy úplne neporozumie. Ona sama musí pochopiť, že nemôže ostať obeťou a že trest si zaslúži ten, kto jej ublížil.

„Väčšina znásilnení sa nedeje v tmavých uličkách, ale za zatvorenými dverami našich domovov. Väčšina obetí týchto činov o tom mlčí, pretože tu neexistuje dostatočné mentálne a systémové prostredie na to, aby mohli prehovoriť a vyrovnať sa s tým. Náš film je akýmsi výkrikom, pokusom prelomiť toto mlčanie,“ hovorí Tereza Nvotová o téme filmu. Námet si podľa jej vlastných slov nevybrala, ale on si vybral ju a scenáristku Barboru Námerovú. „Bolo okolo nás až príliš mnoho ľudí, ktorým sa podobné veci stali.“

 

Foto - Forum Film

 

Hlavnú úlohu hrá Morávková

Do svojho hraného debutu sa režisérke podarilo obsadiť viacero známych tvárí. Hlavnú hrdinku stvárňuje Dominika Morávková, nedávno nominovaná na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za svoj výkon vo filme Pirko, známa však aj ako moderátorka či členka hudobného zoskupenia S hudbou vesmírnou. V úlohe jej matky sa objaví Anna Šišková, ako učiteľ matematiky sa predstaví Róbert Jakab a ako Leninu najlepšiu kamarátku Rózu uvidíme vo filme Annu Rakovskú. Spolu s nimi sa však na plátne objavia aj neherci a neherečky, deti z detských domovov a diagnostických ústavov.

„Hľadala som autentické deti, ktoré sa nehanbia postaviť pred kameru a byť sami sebou. Samotné nakrúcanie s nimi bol obojstranne silný zážitok,“ dodáva režisérka.

.

 

Prečítajte si aj Jej klip videlo 9 miliónov ľudí, vo filme Pírko hrá hlavnú rolu, ale veľa sa o nej nepíše