KANIANKA. Rybárstvo už nie je len doménou mužov, záľubu v ňom nachádza i čoraz viac žien. Presvedčiť sa o tom mohla verejnosť v sobotu na rybárskych pretekoch žien v love kaprov na vodnej nádrži v Kanianke (okres Prievidza).  "Rybárčenie už nie je doménou mužov. Každý rok mávame skúšky nových členov a už je to pravidlom, že z 50 ich účastníkov je desať žien. Žien teda pribúda," povedal Marek Murár zo siedmej obvodnej organizácie Kanianka v rámci Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Prievidza. 

 

Prečítajte si

Na ryby chodia ženy aj s dcérami

 

Ženské preteky rybárok

V minulosti už podobné ženské preteky podľa neho organizovali, prvé z nich sa konali v roku 1999 a uskutočňovali sa do roku 2008. "Bývalo tu až okolo 100 pretekárok. V tom čase mal rybársky zväz najväčší prílev nových členiek, lebo veľa žien vzišlo zo súťaží. Zachytali si a išli za členky," spomenul. 

Pokračovanie tradície po prestávke zabezpečila podľa Murára až nová legislatíva, platná od začiatku tohto roka, ktorá nahradila povolenie na lov štartovacou listinou. "My sme to obnovili kvôli tomu, aby členiek pribúdalo. Tu nejde o súťaženie, ale o rodinnú akciu," podotkol. 

 

Foto - TASR

 

Rybárka: Páči sa mi ten relax

"Rybárčenie ma chytilo šesť rokov dozadu vďaka priateľovi. Na ryby som chodievala najskôr s ním dva roky, potom som si urobila papiere ja aj deti. Páči sa mi na tom ten relax a ryba tiež poteší," povedala členka handlovskej miestnej organizácie Zuzana, ktorá bola jednou zo súťažiacich. Tento šport je podľa nej rovnako pre mužov, ako i pre ženy. "Prečo by mali ženy chodiť na ryby? Oddýchnu si od mužov," odporučila s úsmevom. 

Pretekov sa zúčastnilo 26 súťažiacich i z Trnavy, Levíc či Čadce, okrem členiek SRZ tam boli i tie, ktoré členkami nie sú, avšak prišli v sprievode niektorého z členov SRZ. Sobotné podujatie tohto charakteru je podľa organizátora jediným na Slovensku.