Som na nútenom „home office“, začína sa piaty týždeň, rátam to aj na hodiny. Okrem toho, že som odporkyňou práce z domu pre moju vrodenú nedisciplinovanosť v mimopracovnom prostredí, chýbajú mi kolegovia, rýchlejší internet, jednoduché prístupy na server a podobné technické vymoženosti.

Som náhodný hacker, takže občas si poradím aj sama, občas aj nie...

Situácia prvá

Mám dohodnutú videokonferenciu. Ako píšu múdre hlavy na internetoch, tak sa pripravím – nahodím účes, pracovné sako, zatvorím deti do izby, pripravím pracovné poznámky, kliknem na link na míting. Už počas prezenčky mi občas vypadne zvuk aj obraz. Keď rozprávam, vraj zniem ako z pivnice. Dobrá rada od kolegov je, že si treba poriadne nastaviť mikrofón. Postup nastavenia už dobrá rada neobsahuje.

Situácia druhá

Vyfasovala som od zamestnávateľa tlačiareň. Keďže je karanténa, mám si ju nastaviť sama. Takže nastavujem, prepájam kábliky, volám nášmu ajťákovi. Napriek všetkým možným postupom síce všetko bliká ako má, ale dokument sa mi ešte nepodarilo vytlačiť. Kde len robím chybu a prečo ma tá technika nechce poslúchať?

 

Foto - it doktor

 

Situácia tretia

Ako normálni karanténni ľudia sme s manželom začali optimalizovať financie. Už dlhšie sme mali v pláne zmeniť poskytovateľa II. dôchodkového piliera a k tomu sme potrebovali vybaviť formality so Sociálnou poisťovňou. Lenže, v čase karantény a zatvorených pobočiek sa niektoré veci dajú riešiť len cez elektronický občiansky preukaz. Čítačku som niekde našla zapadnutú prachom a tam sa moje napojenie na digitalizované Slovensko skončilo. 

 

Pre niekoho banality, pre mňa zásadné výzvy. Takže som týždeň skúšala, "gúglila" a študovala, nie som predsa úplne neschopná, to dám. A potom som to už naozaj potrebovala vyriešiť.  Bola som v stave, že potrebujem odbornú lekársku pomoc. Áno, musím teda pripustiť, mojou slabou stránkou sú jednoznačne technológie a teraz to úplne vybuchlo.

Na všetko šťastie sveta som našla nadšencov, ktorí mi pomohli #cezinternet a nemuseli sme porušiť karanténu. Cez vzdialený prístup mi nastavili mikrofón aj obraz pre dokonalé videokonferencie, spárovali tlačiareň, ktorá tlačí a pomohli s prihlásením do slovenského digitálneho sveta. Bolo to milé, ľudské a k tomu prihodili pár dobrých tipov. Bez akéhokoľvek preháňania som teda k dnešnému dňu, a našťastie pre celé domáce osadenstvo, potrebovala jediného doktora, IT-doktora

Skúste to aj vy na www.it-doktor.sk