Vďaka svojej všestrannosti, dostupnosti, výživovej hodnote, flexibilite v príprave a sýtivosti sa zemiaky stali populárnou a obľúbenou zložkou mnohých gastronomických jedál a kuchýň po celom svete. Vyskúšajte naše recepty na rýchlu večeru zo zemiakov, máme ich overené.

Rýchla večera zo zemiakov

Zemiaky sú mimoriadne všestrannou potravinou, ktorú možno použiť v rôznych jedlách a štýloch kuchyní. Na obed, alebo na večeru.

Môžu sa variť, pečiť, smažiť, dusiť a používať v prílohách, polievkach, hlavných jedlách, cestách a mnohých ďalších receptoch. Ich neutralná chuť umožňuje kombináciu s rôznymi prísadami a dochucovadlami.

Ide v mnohých krajinách o ľahko dostupnú a relatívne lacnú surovinu. Zemiaky sú rozšírené po celom svete a predstavujú základnú súčasť stravy pre veľa ľudí. Ich cenová dostupnosť z nich robí prístupne jedlo vlastne pre všetkých.

Zemiaky môžu byť mäkké a krémové vo forme pyré, alebo pevné a chrumkavé po upečení alebo opražení. Táto flexibilita umožňuje kuchárom a kuchárkam experimentovať s rôznymi konzistenciami a štýlmi jedál. Vyskúšajte aj naše top recepty zo zemiakov. Alebo vyskúšajte minútky zo zemiakov. A máme aj naše zapekané francúzske zemiaky.

Recepty na rýchlu večeru

Na tému rýchla večera zo zemiakov je niekoľko receptov, ktoré sa hodia. Tu sú niektoré z nich:

 • Pečené zemiaky v rúre na papieri: Ošúpané zemiaky nakrájame na mesiačiky. Predvaríme ich a následne asi 40 minút pečieme na plechu v rúre. Podávame s šalátom, alebo grilovanému syru. Tu je kompletný recept na pečené zemiaky.
   

   

 • Zemiakové placky: Nastrúhajte surové zemiaky a zmiešajte ich s vajcami, múkou, cibuľou a korením. Vytvorte placky a opečte ich na panvici do zlatista. Môžete ich podávať s rôznymi prílohami, ako napríklad jogurtovým dipom alebo syrom. Tu je recept na zamiakové placky.
 • Zemiakový šalát: Zemiaky uvaríte do mäkka, necháte ich vychladnúť a nakrájate na kocky. Pridáte nakrájanú cibuľu, zeleninu (napríklad uhorky, papriky) a vytvoríte dresing z majonézy, octu, horčice, kyslej smotany a korení. Všetko dobre premiešate a necháte chladnúť v chladničke. Podávajte ako osviežujúcu prílohu alebo ľahký hlavný jedlo. Tu je recept na zemiakový šalát.
 • Zemiaky s klobásou: Rýchle a chutné jedlo, výborná večera, alebo pokojne aj obed. Príprava zaberie približne pol hodiny, pričom väčšinu času tvorí samotné varenie zemiakov. Pokiaľ nemáte problém s prítomnosťou klobásy. Ak náhodou objavíte zabudnutú klobásu, je to vyriešené. Tento recept je nenáročný na suroviny a cenovo výhodný, takže ho môžete využiť aj s iným dostupným mäsom. Tu je recept na zemiaky s klobásou.
   

   
 • Pečené zemiaky s náplňou: Zemiaky si najprv dobre očistite a nakrájajte na polovicu. Vydlabte ich stred a naplňte ich náplňou podľa vašej chuti, napríklad sýrom, slaninou, zeleninou a bylinkami. Potom ich pečte v rúre, až kým nebudú zemiaky mäkké a náplň dobre rozpustená.
 • Zemiaková polievka: Na oleji si opražíme cibuľku, pridáme mletú papriku a na kocky pokrájané zemiaky. Zalejeme troškou vody a dusíme. Keď sú zemiaky takmer mäkké, pridáme vodu a necháme prevrieť. Polievka sa varí asi 20 minút a výsledkom je rýchla hotová výborná polievka. Tu je recept na zemiakovú polievku, alebo recept na zemiakovú polievku na kyslo. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na rýchle polievky, alebo skvelú kulajdu.

Tieto sú len niektoré z mnohých receptov, ktoré sa dajú pripraviť rýchlo a jednoducho s využitím zemiakov ako hlavnej ingrediencie. Môžete ich prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám a pridať ďalšie ingrediencie podľa potreby.  Vyskúšajte aj plnené pečené zemiaky v šupkeAlebo recept na gazdovské zemiakové placky.