Máme pre vás šťavnaté zapekané francúzske zemiaky, rokmi overený recept ako si doma pripraviť skvelý zemiakový obed. Vyskúšajte rekmi overený recept od žien v meste.

Zapekané francúzske zemiaky

Recept na francúzske zemiaky sa často obmieňa rôznymi spôsobmi, kde sa môžu pridávať rôzne druhy syra, byliny alebo iné ingrediencie na obohatenie chuti. Aj keď má pôvod v horských oblastiach Francúzska, zapekané francúzske zemiaky sa dnes hraniciam nerozdeľujú a nájdu si cestu do mnohých kuchýň po celom svete.

Tento recept vyžaduje surové zemiaky, ktoré sú nakrájané na tenké plátky. K nim nakrájame aj cibuľu, klobásu a uvarené vajíčka na tvrdo. Syr si postrúhame a použijeme neskôr. Na dno plechu alebo zapekacej misy položíme vrstvu zemiakov, na ňu nasleduje vrstva klobásy a potom cibuľa, ktorá dodá zemiakom osobitnú chuť a šťavnatosť. Všetko okoreníme a posypeme rascou.

Potom nasleduje druhá vrstva zemiakov a vajíčok, a posledná vrstva zemiakov. Na zálievku zmiešame dve vajíčka, šľahačkovú smotanu, olej, vodu (približne 1 deciliter), soľ a mleté čierne korenie. Touto zálievkou polejeme zapekané zemiaky.

Plech zakryjeme alobalom a vložíme do vyhriatej rúry na 190 °C. Všetko pečieme asi 50 minút. Po uplynutí tejto doby odstránime alobal, zemiaky posypeme nastrúhaným syrom a necháme ich zapiecť ešte asi 5 minút, aby sa syr roztopil a získal zlatistú farbu. Na záver môžeme jedlo dozdobiť petržlenovou vňaťou a podávať s prílohou ako je napríkald kyslá uhorka.

História

Naše slovenské zapekané francúzske zemiaky pochádzajú z jedla známeho aj ako Gratin Dauphinois, ktoré majú svoje korene vo francúzskej kuchyni. Pôvodne pochádzajú z oblasti Dauphiné vo Francúzsku, odkiaľ získali svoj názov. Toto jedlo sa vyvinulo ako regionálna špecialita, ktorá spočíva v kombinácii zemiakov, smotany a syra, ktoré sa spolu zapiekajú do krémovo-hladkej konzistencie.

Historicky sa tieto zapekané zemiaky začali pripravovať v horských oblastiach, kde boli zemiaky základnou potravinou, a tieto jednoduché ingrediencie boli kombinované tak, aby vytvorili chutné a sýte jedlo. Práve v tejto oblasti vzniklo mnoho jedál, ktoré využívali miestne dostupné suroviny.

Gratinované zemiaky. Foto - Pixabay

Od svojho vzniku sa zapekané francúzske zemiaky stali obľúbeným pokrmom nielen vo Francúzsku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Jeho jednoduchý charakter a skvelá chuť z neho urobili populárny príspevok k rôznym príležitostiam, od rodinných obedov až po slávnostné udalosti.

Skúste aj ďalšie recepty, máme tu napríklad chrumkavú haruľu, alebo zemiakový prívarok. A tu je aj náš recept na gazdovské zemiaky.

Ingrediencie

 • 2 surové vajcia,
 • 8 zemiakov strednej veľkosti,
 • 8 vajec uvarených natvrdo,
 • 2 cibule,
 • 200 ml šľahačkovej smotany,
 • 2 plné hrste nastrúhaného obľúbeného syra,
 • 5 nožičiek klobásy obľúbeného druhu,
 • celá rasca v množstve podľa chuti,
 • 2 polievkové lyžice oleja,
 • čierne korenie mleté podľa chuti,
 • soľ podľa chuti,
 • petržlenová vňať s množstvom podľa chuti

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu 

 1. V tomto recepte používame surové zemiaky, ktoré si nakrájame na tenšie plátky. Takisto nakrájame cibuľu, klobásu, vajíčka uvarené na tvrdo. Syr postrúhame, budeme ho používať na konci.


   
 2. Na dno plechu či zapekacej misy naukladáme vrstvu zemiakov, na ňu pôjde vrstva klobásy. Prichádza na rad cibuľa, ktorá dodá zemiakom jedinečnú chuť a šťavnatosť. Okoreníme a posypeme celou rascou. Druhá vrstva zemiakov, vajíčok a poslednú vrstvu budú tvoriť zemiaky.


   
 3. Pripravíme si zálievku. Rozmiešame dve vajíčka, šľahačkovú smotanu, olej, vodu (cca 1dcl), soľ, mleté čierne korenie a zalejeme ňou francúzske zemiaky. Plech zakryjeme alobalom a dáme piecť do vyhriatej rúry na 190 °C cca 50 minút.


   
 4. Po 50 minútach odstránime alobal, zemiaky posypeme nastrúhaným syrom a necháme zapiecť cca 5 minút.


   
 5. Zapekané francúzske zemiaky dozdobíme petržlenovou vňaťou, výborné sú napríklad s kyslou uhorkou. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na výborné zemiaky na kyslo.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na zapekané zemiaky so syrom, alebo zemiaky pečené v rúre.

Videorecept