Britská vláda plánuje zvýšiť financovanie pouličného osvetlenia a priemyselných kamier, ktoré majú byť súčasťou balíka opatrení zameraných na prevenciu útokov voči ženám. Ešte v pondelok večer o tom informoval premiér Boris Johnson, napísala v utorok agentúra AP.

Na ochranu žien 52 miliónov eur

Tento oznam prišiel krátko po tom, keď Britániou otriasla vražda 33-ročnej Sarah Everardovej, ktorá bola 3. marca unesená počas cesty domov na juhu Londýna. Jej mŕtve telo sa našlo o týždeň neskôr v lese v neďalekom grófstve Kent. Z jej vraždy je obžalovaný príslušník londýnskej polície, dopĺňa AP.

Sarah Everardová.  Foto - TASR/AP

Ministerský predseda Johnson sa v pondelok večer vyjadril, že jeho vláda viac ako zdvojnásobí sumu pridelenú na financovanie bezpečnostných opatrení, a to na 45 miliónov libier (približne 52 miliónov eur). Britský kabinet tiež plánuje rozšíriť skúšobné fázy pilotného projektu, v rámci ktorého budú v puboch a nočných kluboch, ako aj v ich okolí hliadkovať policajti v civile.

Premiér tiež informoval, že vláda plánuje sprísniť tresty pre páchateľov. Toto rozhodnutie vláda oznámila po stretnutí ministrov, prokurátorov a vysokopostavených policajných predstaviteľov, ktoré Johnson zvolal v súvislosti s únosom a vraždou Everardovej.

Verejnosť po medializovaní tohto prípadu apeluje na britskú vládu, aby prijala účinnejšie opatrenia zamerané na lepšiu ochranu žien a dievčat. "Musíme v konečnom dôsledku eliminovať násilie voči ženám a dievčatám a sfunkčniť každú časť systému trestného súdnictva, aby ich lepšie ochraňoval a obraňoval," vyjadril sa Johnson prostredníctvom vyhlásenia.

Policajný zásah na spomienke 

Policajti v súčasnosti čelia ostrej kritike po zásahu proti účastníkom sobotňajšej pietnej spomienky, na ktorej si uctili pamiatku zavraždenej Everardovej. Niekoľko tisíc účastníkov sa napriek protipandemickým opatreniam zhromaždili v parku Clapham Common v londýnskej štvrti Clapham - neďaleko miesta, kde Everardovú začiatkom marca naposledy zachytila bezpečnostná kamera.

Ľudia, ktorí sa zhromaždili v londýnskom parku Clapham Common svietia mobilnými telefónmi počas pietnej spomienky, na ktorej si uctili pamiatku zavraždenej Sarah Everardovej.  Foto - TASR/AP

Polícia za priestupky proti verejnému poriadku a porušenie protipandemických opatrení zatkla štyroch ľudí. Londýnska Metropolitná polícia (MPS) v piatok uviedla, že v rámci vyšetrovania tohto prípadu bolo vznesené obvinenie z únosu a vraždy voči príslušníkovi MPS Wayneovi Couzensovi (48), ktorý pracoval na úseku ochrany diplomatických objektov.

V čase Everardovej zmiznutia nebol v službe. Policajta Couzensa zatkli aj pre podozrenie z obnažovania sa na verejnosti, nesúvisiace s prípadom Everardovej.