Sarah Everard mala 33 rokov. Žila v Londýne, pracovala v marketingu. Normálna žena, ktorá žila normálny život. O deviatej večer kráčala domov, no nikdy nedorazila. Jej telo našli neskôr, obvinený z jej vraždy je mestský 49-ročný policajt.

Ženy v Británii sú zhrozené, mnohé píšu o tom, čo poznáme všetky - ako kráčame domov s kľúčmi medzi prstami, vyberáme si osvetlené ulice, často na telefóne alebo tváriac sa, že sme na telefóne. Prechádzame na druhú stranu ulice, voláme si taxíky aj na 10 minútovú trasu. Aj v tom taxíku rozmýšľame, či sme vlastne v bezpečí.

Chcete si pravidelne prečítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maily bez reklamy?

Ja osobne nosím v kabelke kaser (obranný sprej - poz.red.), a keď sa vraciam domov za tmy, držím ho v ruke s prstom na spúšti. Každodenná realita žien.

Mnohé zažili už v detstve, že ich cudzí muž na ulici chytil za zadok, za prsia, alebo medzi nohy. Mnohé to zažili v autoškole s inštruktorom, ktorý ich chytal v tom lepšom prípade za kolená. Alebo na diskotéke, kde okoloidúci chytá akúkoľvek ženu, čo prejde okolo, pretože si myslí, že môže. Alebo v práci, od šéfa, kolegu. Zažívame to dookola a dookola. Bojíme sa, robíme opatrenia, varujeme sa, píšeme si.

A predsa sa to nezlepšuje. Často počujem, že predsa nie všetci muži sú predátori. Bože chráň a vďaka bohu, že nie. Ale koľko z nich robí aktívne niečo preto, aby sme sa v tejto spoločnosti cítili bezpečne všetci, bez ohľadu na pohlavie? Zastali ste sa kamarátky, na ktorú mal idiotské poznámky váš kamarát? Pomohli ste žene na ulici, ktorú viditeľne niekto obťažoval? A čo v baroch a na diskotéke? Netvárite sa náhodou, že sa vás to netýka?

Zmena príde len vtedy, keď tí, čo opakujú NIE VŠETCI MUŽI, začnú aktívne ukazovať, že nepatria k tej menšine. Sarah Everard zavraždil jeden muž, ale spoločnosť, v ktorej žijeme a tolerujeme násilie na ženách, tvoríme my všetci. Spoločnosť, kde je normálne obchytkávať cudzie ženy, pokrikovať na nich a obťažovať ich.

Nie všetci muži obťažujú, ale musíme sa dostať do bodu, keď všetci muži budú s nami na jednej lodi.