BRATISLAVA. Slovenská herečka Zdena Gruberová bola známa z mnohých televíznych inscenácií a filmov, ako napríklad Kapitán Dabač či Červené víno. Na scéne Slovenského národného divadla (SND) účinkovala štyridsaťpäť rokov. Dnes by oslavovala 85 rokov.

 

Prečítajte si

 

Grúberová: Hrala som všetky slávne divadelné postavy

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach do hereckej rodiny. Otec hral v ľudovom divadle a často dcéru brával na divadelné predstavenia. Budúca herečka vyštudovala herectvo na Konzervatóriu v Bratislave. Jej umelecké začiatky sa spájajú s prednesom poézie. Krátko pôsobila (1953-1954) v Armádnom divadle v Martine a v roku 1954 bola členkou SND v Bratislave, kde pôsobila do roku 1999. Hosťovsky účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave.

Do činohry SND nastúpila, keď mala dvadsaťjeden rokov. "Keďže k herectvu som sa dostala veľmi mladá, mala som možnosť zahrať si všetky tie veľké, slávne divadelné postavy," uviedla herečka v jednom z publikovaných rozhovorov.

V prvých rokoch hereckého pôsobenia ju obsadzovali do dievčenských postáv. Jej najobľúbenejšou rolou z tých čias zostala Júlia zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia. V 60. rokoch minulého storočia herecky vytvárala vážne i komické charaktery meštiačok, kmotier a výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike.

 

Na archívnej snímke z 19. februára 1962 premiéra Karvašovej tragédie Antigona a tí druhí v Bratislave. Na snímke Zdena Grúberová ako Antigona a Štefan Kvietik ako Jozef Hajman, v pozadí Viliam Záborský ako Storch a Elo Romančík ako poručík. Foto TASR - Magda Slosiariková

 

Grúberová spolupracovala s Machatom a Kvietikom

Svoje charakterové javiskové herectvo preniesla aj do televíznych inscenácií a filmov. Hrala v snímkach Andreja Lettricha Drevená dedina a Paľa Bielika Kapitán Dabač (1959). Režisér Andrej Lettrich ju obsadil aj do filmu Smrť prichádza v daždi (1965), kde hrala po boku Ladislava Chudíka. Pôsobivý herecký výkon podala aj v ďalšej jeho dráme Červené víno (1972).

Často spolupracovala s hercami Karolom Machatom, a Štefanom Kvietikom. Ich herecké kreácie mohli diváci oceniť aj v televíznej dramatizácii poviedok zo svetovej humoristickej literatúry - Smrť starého mládenca, Príhoda, Tesný frak. "S Karolom sme hrali veľmi veľa, ale aj so Števkom Kvietikom. Žiaľ, nestretávame sa, roky tak rýchlo plynú, každý z nás má dosť svojich starostí," povedala herečka v roku 2003 pri oslave svojich 70 narodenín.

Bohatý hlasový register herečke napomohol stvárňovať vnútorne zložité postavy v súčasnom i klasickom repertoári, ako aj v rozprávkach pre deti.

 

Zdena Gruberová v apríli 2008.  Foto - TASR

 

Ceny pre Grúberovú

Po herectve patrili medzi záľuby herečky literatúra i hudba - klasická opera a jazz. Za svoju umeleckú tvorbu získala Zdena Gruberová titul Zaslúžilá umelkyňa (1968), ocenenie Zlatý krokodíl (1982). Za celoživotné dielo v oblasti činohry v roku 1999 jej udelili Výročnú cenu Literárneho fondu v oblasti divadelnej tvorby. Na Festivale rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok v Piešťanoch v roku 2002 ju porota odmenila Cenou mesta Piešťany za najlepší ženský výkon v kategórii klasická rozprávka.

Výstavu fotografií herečky mohli obdivovať priaznivci jej hereckého umenia v novej budove SND v roku 2013 pri príležitosti 80. narodenín. Zdena Gruberová zomrela 18. januára 2017 v Bratislave vo veku 83 rokov.