LONDÝN. Medzinárodná humanitárna organizácia Save The Children so sídlom v Británii sa v stredu ospravedlnila za nevhodné správanie svojho bývalého generálneho riaditeľa. Uviedla, že pri preskúmaní troch sťažností, ktoré boli voči nemu vznesené počas jeho pôsobenia v organizácií, neboli patrične dodržané príslušné postupy. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Prečítajte si

Sexuálny škandál Oxfamu alebo MeToo neziskoviek

 

Spustil to Oxfam

Ospravedlnenie prichádza v čase, keď humanitárne organizácie sľubujú, že dôkladne preskúmajú svoje postupy pri riešení obvinení z nevhodného sexuálneho správania a obťažovania vo svojich radoch.

Británia a Európska únia momentálne prehodnocujú svoje financovanie charitatívnej organizácie Oxfam. Dôvodom sú medializované správy o údajnom zneužívaní haitských žien, ktorého sa mali na Haiti po zemetrasení v roku 2010 dopustiť zamestnanci tejto organizácie.

Organizácia Save The Children uviedla, že znepokojenia nad nevhodnými poznámkami a správaním bývalého generálneho riaditeľa Justina Forsytha vzrástli v roku 2011 a 2015. Preskúmania oboch prípadov viedli k "úprimnému ospravedlneniu" zainteresovaným ženám.

 

Začnú kontroly

Nezisková organizácia dodala, že súčasný riaditeľ Kevin Watkins spustí "od základov kontrolu organizačnej kultúry", nadväzujúc na znepokojenie nad sexuálnym zneužívaním a obťažovaním v humanitárnom odvetví.

Forsyth je v súčasnosti zástupca generálneho riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF). Pre spravodajskú televíziu BBC uviedol, že jeho ospravedlnenie za "nevhodné a netaktné konverzácie s kolegyňami" bolo prijaté a "myslel si, že táto záležitosť sa uzatvorila už pred niekoľkými rokmi".