V Brne trikrát inak

V Brne môžete navštíviť hneď tri nevšedné historické miesta mestského podzemia: Mincmajstrovskú pivnicu na Dominikánskom námestí, ktorá je súčasťou pivničného komplexu a svojimi expozíciami a inštaláciami približuje banícke remeslo, Labyrint pod Zelným trhom alebo kostnicu pod kostolom sv. Jakuba, ktorá je druhou najväčšou v Európe. Na svoje si tu prídu obdivovatelia architektúry a histórie aj adrenalínoví nadšenci.

 

Komnata mŕtvych v Brne.  Foto - CzechTourism

 

Adrenalín v Znojme

Znojemské podzemie je najväčším podzemným komplexom v Českej republike a meria takmer 27 km. Okrem klasickej prehliadkovej trasy sú pripravené aj tri adrenalínové, rozdelené podľa náročnosti. Potme, len s čelovkou na helme, sa budete brodiť vodou, prechádzať uzučkými chodbami alebo poleziete po rebríku do neznáma.

 

Znojemské podzemie.  Foto - CzechTourism

 

Zámocké podzemie Valtice

V juhomoravských Valticiach sa priamo pod zámkom nachádzajú historické vínne pivnice s celkovou dĺžkou 900 metrov. Vznik pivníc sa datuje až do roku 1289 v súvislosti so založením kláštora minoritov. Ak sa sem vydáte, vedzte, že k prehliadke patrí aj organizovaná ochutnávka vín. Súčasťou prehliadky je tiež výstava vínového skla a skamenelín.

 

Foto - valtickepodzemi.cz

 

Fosforeskujúca chodba v Jihlave

Jihlavské podzemie dlhé 25 km vzniklo prepojením pivničných priestorov, ktoré začali tesať do skaly pod mestom už od konca 13. storočia. Chodby sú na mnohých miestach až v troch poschodiach pod sebou a najhlbšia trasa vedie 18 metrov pod zemou. Miestnou raritou je fosforeskujúca chodba, ktorej steny po nasvietení zeleno svetielkujú. Od apríla do októbra môžete navštíviť podzemie každý deň a súčasťou prehliadkových trás sú tiež expozície zamerané na minerály alebo baníctvo.

 

Tábor. Foto - CzechTourism

 

Podzemný labyrint v Slavoniciach

Podzemie mesta Slavonice, ktoré sa nachádza v Juhočeskom kraji, rozhodne nie je pre slabé povahy. Tunajšie chodby majú veľmi malé rozmery a v istých úsekoch sa brodíte vodou polmetrovými šachtami. Jednoducho adrenalín, aký má byť. Vybrať si môžete z dvoch prehliadkových trás a na cestu so sprievodcom budete vybavení pláštenkou, gumákmi aj baterkou

 

Mincmistr v Brne. Foto - CzechTourism

 

Strašidlá v Tábore

Táborské stredoveké podzemie má 3 poschodia a klesá až 16 m pod dnešnú úroveň terénu. Mesto Tábor sa rozhodlo ozvláštniť svoje podzemie strašidelnými kompozíciami. V podzemných chodbách sa tak môžete stretnúť so stredovekým alchymistom, s bielou paňou, katom alebo múmiou.

 

Tábor. Foto - CzechTourism

 

Najširšia studňa je v meste Mělník

Na sever od Prahy leží historické mesto Mělník. Tunajšie podzemie skrýva vo svojich útrobách najširšiu studňu Českej republiky. Jej priemer dosahuje viac než 4,5 metra a hĺbka 54 metrov. Na ceste historickou chodbou k studni vás čaká expozícia hrdelného súdnictva a ak budete pozorní, zazriete na stenách skamenené mušle a trilobity ako pozostatky z ľadovej doby.

 

Podzemie v Mělníku.  Foto - CzechTourism

 

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 40 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz

 

 

Prečítajte si aj Urobte si kráľovskú dovolenku a ubytujte sa ako v rozprávke